Kahta Objektif Haber

40 Derece Sıcaklıkta Emek Mücadelesi

40 Derece Sıcaklıkta Emek Mücadelesi
549
08 Ağustos 2020 - 22:07

Kahta’daki tütün çiftçileri, tarlalarından en iyi mahsulü alabilmek için 40 dereceyi aşan sıcaklıkta emek mücadelesi veriyor.

Kahta’da tütün hasadı yoğun şekilde devam ediyor. İlçeye bağlı Güzelçay köyünde tütün tarımı yapan çiftçiler, yılın en yoğun günlerini yaşıyor. Sabahın erken saatlerinde daha güneş doğmadan tarlaya giderek, sıcaklığın en yüksek olduğu öğle saatlerine kadar tarlada tütün topluyorlar. Tütün kırma olarak bilinen toplama işlemi, hava sıcaklığının düştüğü ikindi saatlerinde tekrar başlayıp, gün batana kadar devam ediyor.

Tütün yetiştiriciliği yapan Çiftçi Mehmet Bayram, Kahta Objektif Haber Muhabiri Gaffar Gündüz’e, sabahın ilk ışıklarıyla başlayan tütün hasadının zorlu yolculuğunu şöyle anlattı:

1-2 KİŞİYLE YAPILACAK İŞ DEĞİL

“Nisan ayının sonunda sadırı toprağa atıyoruz. Haziran sıcağında ise tarlaya ekiyoruz. Daha sonra yabani ot temizliğine başlanıyor. 5 çocuğum var. 3’ü erkek 2’si kız. Yemek yapması için bazen eşimi bazen de kızımı evde bırakıyorum. Her gün 6 kişi çalışıyoruz. Bu iş emek isteyen bir iş. İhmal eder bırakırsan emeğin heba olur. 1-2 kişiyle bu serüveni tamamlamak mümkün değil.”

UYKULU GÖZLERLE BAŞLAYAN YOLCULUK

“Sabahın erken saatlerinde uykulu gözlerle başlıyor yolculuğumuz. Güneş doğmaya başladığında ise işimiz zorlaşmaya başlıyor. Dile kolay, tek tek toplayıp kutulara yerleştiriyoruz. Zorlu bir mücadele ama yapacak bir şey yok. Tek geçim kaynağımız bu. Çocukların eğitimi, evin ihtiyaçları, yediğimiz içtiğimiz her şeyi tütünden elde ettiğimiz gelirle sağlıyoruz. Allah yardımcımız olsun. Bereketli bir yıl olur İnşallah.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Copyright 2020 ©️ Designer By Yılmaz GÜRSOY