Kahta Objektif Haber

60 Yıldır Terzilik Yapıyor

60 Yıldır Terzilik Yapıyor
749
09 Kasım 2017 - 17:53

Adıyaman’daki Tarihi Oturakçılar Pazarı’nda 60 yıldır terzilik yapan 75 yaşındaki Hacı Bilen, mesleklerinin öldüğünü ve artık çırak bulamadıklarını söyledi.

60 yıldır mesleğin içerisinde olduğunu, 15 sene boyunca işçilik yaptığını anlatan Bilen, “Onun bunun yanında çalıştım 15 seneden sonra geldim dükkan açtım. Bu işyeri ile 5 çocuğa baktım. Eskiden demek ki para kazanmışım, 5 tane çocuğu üniversite okutmuşum. Şimdi burada 3-4 adam çalışıyordu. Şimdi kendim çalışıyorum. Demek bu kadar iş kısalmış” dedi.

Mesleğin iyi bir meslek olduğunu ancak terk edildiğini dile getiren Bilen, “Demircilik olsun, köşkerlik olsun, bunların hepsi kayboldu. Ben de eski adamım. Nereye gideyim? Allah devletimizden, hükümetimizden razı olsun. Emekliyim. 25 sene BAĞKUR parası ödedim. Şimdi köylü vatandaş, benim oğlum, torunum gitmiş elbiseyi hazır almış terzi olduğum halde… Demek ki bu kadar yetiyormuş. Ancak, hiçbir hazır elbise bunların yerini tutmaz” diye konuştu.

“OĞLUM YANIMDA ÇALIŞMADI”

Kendi kumaşlarının 10 kere yıkansa bile 1 santimetre çekmeyeceğini kaydeden Bilen, “Hazır elbiseler öyle değil. Yeter ki yağmur yesin. Bu meslek tabi ki geriler. Öyle olsa benim çocuğum gelir yanımda çalışır. Ben çocuğuma ‘Gel burada çalış’ dedim. ‘Baba ben gelip çalışmam’ dedi. Ben de ‘İyi oğlum, git işine’ dedim” ifadelerini kullandı.

“GENÇLİĞİMDE BİR ELBİSEYİ 3 GÜNDE BİTİRİRDİM”

Gençliğinde 3 günde bir elbiseyi bitirdiğini anlatan Bilen, “Şimdi 5 günde anca bitirebiliyorum. Mesleklerimiz göz önünde. Şimdi bir işçi tutamıyoruz. Adıyaman’ın genelini gez. Ya 2 tane işçisi var ya da yok. Dükkanda işçiyi doyuracak para yok. Bir yerden el emeğini çürüttüler. Tembellik de var. Şimdi sen buradan esnafların yanına git, ‘Asgari ücrete çalışır mısın?’ de, belki 10 tanesi dükkanını kapatır yanına gelir. Devlet kapısına akım var. 30 yıl evvel burada 4 tane adam, Ramazan’da 20 kat elbiseyi bayramdan sonraya attık. Şimdi sen bayrama 5-10 gün kala gel, bir elbiseni dikerim. Çünkü iş yok” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023