Kahta Objektif Haber

Barutçu’dan Döner Sermaye Açıklaması

Barutçu’dan Döner Sermaye Açıklaması
958
22 Şubat 2018 - 8:20

Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Yasin Barutçu, döner sermaye sisteminin adaletsiz olduğunu savunarak, derhal değişmesini gerektiğini söyledi.

Barutçu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Sağlık çalışanlarının tamamının memnun olmadığı mevcut performans sisteminin acilen değiştirilmesi gerekmektedir. Maksimum performans ile çalışmakta olan sağlık çalışanlarına ödenen ücret, ödenmesi gereken ücretin ancak yarısına karşılık gelmektedir. Dolayısı ile sağlık çalışanlarının hakları performans sistemi ile gasp edilerek cezalandırılmaktadır. Döner sermaye sisteminin, sağlıkta dönüşümün birinci aşamasında, artan iş yükü sebebiyle çalışanların motivasyonunu arttırmak için hayata geçtiğini fakat son dönemde artan maliyetler karşısında neredeyse hiç artmayan ve sürekli düşüş gösteren döner sermaye tutarları motivasyonu arttıran değil, bilakis “Motivasyonu Yok Eden” bir uygulama halini almıştır.

Sağlık çalışanlarımızın neredeyse tamamının en çok şikayet ettiği husus, “Adaletsiz Döner Sermaye Sistemi”dir. Hekim dışındaki sağlık hizmetleri sınıfı, genel idari hizmetler sınıfı, teknik hizmetler sınıfı ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının neredeyse tamamı, sabit üstü ek ödeme alamaz hale gelmiştir. Tüm bu ücret adaletsizliğine hayır diyor ve adaletli bir döner sermaye sistemi istiyoruz. Mesleki memnuniyetin yüksek olması isteniyorsa işe ilk olarak ücret adaletsizliğini ortadan kaldırmakla veya en azından eşitler arasında adaleti sağlamakla başlanmalıdır. Sistemde acil ve köklü önlemler alınmazsa bir süre sonra bütün sağlık çalışanları sabit ek ödemeye mahkum olacaktır. Çalışanların neredeyse tamamının memnuniyetsiz olduğu döner sermaye sisteminde ivedilikle köklü değişikliklere gidilmesini talep ediyoruz. Sağlık Bakanlığı bu haksızlığa son vermediği sürece, Sağlık-Sen olarak “Bu Bir Haksızlıktır” diye haykırmaya devam edeceğiz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023