Kahta Objektif Haber

Kızılay Web Banner 950X100

Başkan Yeni, Kahta Objektif’e Konuştu

Başkan Yeni, Kahta Objektif’e Konuştu
1.638
02 Nisan 2018 - 11:33

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Osman Gündüz’e bir çok konuda düşüncelerini ve yürüttükleri çalışmaları anlatan AK Parti Kâhta İlçe Başkanı Bedir Yeni, AK Parti Hükümeti tarafından yürütülen ve Kâhta halkının merakla beklediği projeler hakkında da bilgi verdi.

Osman Gündüz: Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Bedir Yeni: 1971 Kâhta İlçesinde dünyaya geldim İlk orta ve lise eğitimini Kâhta da tamamladım. İş adamıyım. 16 yıldır aktif olarak AK Parti çatısı altında çeşitli görevlerde bulundum. 12 Kasım’dan beridir genel merkezimizin teveccühleri ile AK Parti İlçe Başkanlığını yapmaktayım. Evliyim ve beş çocuk babasıyım.

Osman Gündüz: Siyasete çok hızlı başladınız. Siyasi hayatınızdan bahseder misiniz?

Bedir Yeni: Aslına bakarsanız siyasete hızlı başlamadım. Uzun yıllar emek verdim. Alın teri döktüm, her daim bir nefer misali partimin emrine amade oldum. AK Parti Kurulduğunda mahalle temsilcisi olarak görev aldım. Bir dönem Belediye meclis üyeliği ve Belediye Başkan vekilliğini yaptım. Akabinde Yürütme kurulunda partimin İlçe sekreterlik görevini yürüttüm. Davam uğruna çok badireler atlattım. Gün geldi sandık müşahidi oldum. Gün oldu bina sorumlusu oldum. Partimin her kademesinde alın teri döktüm. Genel merkezimizin teveccühü ile Rabbime şükürler olsun 6.ncı olağan kongremizde İlçe Başkanlığı görevine bizi layık gördüler bizde bize güvenenleri mahcup etmeyerek bu göreve layık olmaya ve Teşkilatım ile birlikte TBMM Başkanvekilimizin, Milletvekillerimizin, Belediye Başkanımızın ve tüm parti organlarımızın katkılarıyla Görevimizi en iyi şekilde yürütmeye çalışmaktayız. Ben dava adamıyım, AK Partimin neferi ve hizmet karıyım.

Osman Gündüz:  Vatandaşlar sizden en çok neyi istiyorlar?

Bedir Yeni: Biz Vatandaşlarımızın hizmetkârı olarak buradayız. Görevimizin ne olduğunu ve yükümüzün ağır olduğu bilinci ile ve de Vatandaşlarımızın dertleri ile dertlenip, üzüntülerini, mutluluklarını paylaşıp, sorunlarını çözmek için gayret sarf etmekteyiz. Sorunların çözümü noktasında Başta TBMM Başkan vekilimiz Sayın Ahmet Aydın olmak üzere, Adıyaman Milletvekillerimizin gayretleri ve desteklerinden dolayı da bir kez daha Teşkilatım ve Vatandaşlarımız adına kendilerine teşekkür ediyorum.

Osman Gündüz: Belediye Başkanı Sn. Abdurrahman Toprak ile uyumunuz nasıl?

İlçemize en iyi hizmeti sunmak için, Vatandaşlarımızın refahı, huzuru ve İlçemizin modernleşmesi açısında Belediye Başkanı Sayın Abdurrahman Toprak ile sürekli istişare halindeyiz. Gayet iyi bir uyumumuz söz konusu. Rutin görüşmeler dışında hafta da en az bir kez bir araya gelip Hizmet konusunda fikir alışverişi yapıp, Vatandaşlarımızın hayallerini projelendirmekteyiz.

Osman Gündüz: Türkiye’de hala neticeye varamamış olan istihdam en büyük yükümüz. Hükümetimizin teşvikleri dışında, Kâhta’nın gençleri için istihdama yönelik proje veya çalışmanız var mı?

Bedir Yeni: Aslına bakarsanız istihdam sadece Kâhta’nın ya da Türkiye’nin kangrenleşen yarası değildir. Dünya ülkelerine baktığınızda Yunanistan, İspanya, Nijerya, Mısır, Brezilya, İran, İtalya, Portekiz vb. Ülkelerinde de bu sıkıntılar İşsizliğin en yüksek olduğu ülkeler sıralamasında ilk ona giren ülkelerdir.  Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) verilerine göre Dünya genelinde 71 Milyon genç işsiz var. Kasım 2002’de AK Parti iktidara geldiğinde, Türkiye tarihinin en büyük krizlerinden biriyle mücadele ediyordu. O günlerden bugünlere ekonominin çehresi değişti. Faizler, enflasyon, işsizlik tek haneye indi. Büyümede dünya devlerini geride bırakan Türkiye, bütçe performansıyla ise parmak ısırttı.

Hem dünya hem de Türkiye ekonomisinin başlıca gündem maddelerinden olan işsizlik 2002’de yüzde 10.8 seviyesindeydi.  Türkiye’nin tablosu, küresel kriz yılında yine Avrupa ülkelerine ders verir nitelikteydi. Geçen sene Türkiye de işsizlik tek hanede kaldı.

Malumunuz Siyasetin sermayesi insandır. İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın düsturu ile yarınlarımızın teminatı olan gençlerimiz için istihdama yönelik birkaç projemiz vardır. Bu projelerimizi tamamladıktan sonra TBMM Başkan vekilimiz ve Adıyaman Milletvekillerimiz ile paylaşıp, onlarında desteği ile faaliyete geçireceğiz İnşallah.

Osman Gündüz: ASOS Seramik A.Ş ve Kâhta’daki diğer şirketleriniz/iş yerleriniz bünyesinde kaç vatandaşımız istihdam ediliyor?

Şirketimiz bünyesinde şu an itibarı ile 120 kişi çalışmaktadır.

Osman Gündüz: Mevsimlik göçleri önlemeye yönelik bir proje veya çalışmanız var mı?

Bedir Yeni: Bu konu özellikle TBMM Başkanvekilimiz Sayın Ahmet Aydın’ın önem verdiği ve çözümü konusunda gerek ilgili Bakanlar ile gerek ise iş adamları ile yoğun mesaisini harcadığı bir konu. Özellikle İlçe topraklarımızın sulu tarıma geçişi mevsimlik göçleri önlemeye en büyük etken olacaktır. Bunun yanı sıra Organize sanayi bölgesine yatırım yapmaları konusunda TBMM Başkan vekilimiz Sayın Ahmet Aydın’ın ve şahsım olarak, İş adamlarımızın yatırım yapmaları konusunda bir çalışmamız söz konusudur.

Osman Gündüz: Bildiğiniz gibi Kâhta’nın ekonomisi tarımdır. Verim ise su ile sağlanmaktadır. Kâhta sulu tarıma ne zaman geçecek?

Bedir Yeni: İlçemizin sulu tarım ile ilgili beklentisini çok iyi biliyoruz. Kâhta’nın asırlık sorunlarına AK Parti olarak bizler neşter vurduk. Tozlu raflardaki projeleri tek tek bizler indirdik. Geçmişte sahip çıkılmayan sorunları Allah’a şükür bizler bugün birer birer çözüyoruz. Bu sorunların başında sulama gelmektedir. Sulama beraberinde istihdamı, kırsal üretimi, verimliği ve üretimi getirecektir. Takdir ederseniz baraj projeleri önemli projelerdir ve büyük yatırımlardır. Barajların planlanması ve programlanması büyük projelerdir. Arkasında hayata geçirileceği bölgede kamulaştırma, toplulaştırma, zemin etüt çalışmaları, projelendirme, yatırım programına alma ve ihale gibi süreçleri barından ve büyük bir zaman isteyen projelerdir.

Koçali Barajı ile Adıyaman-Kâhta-Samsat üçgenindeki araziler sulu tarıma kavuşacak, Bir diğer önemli sulama projesi ise Kâhta’nın bitki desenini değiştirecek olan Büyükçay Baraj projesidir. Büyükçay projesine çok önem veriyoruz. Büyükçay, Fırat-Kâhta çayı arasında yer alan 110 bin dönüm araziyi sulayacak bir proje. Bu proje yakinen takip ettiğimiz bir proje. Bu proje ile ilgili kritik bir sürece girdik. Bu dev yatırımın proje çalışmaları 2017 yılın sonunda bitirildi,2018 yılında yapım işine başlanıldı. Bu projenin bugünkü birim fiyatı 536 Milyon 887 TL’dir. Kâhta çiftçisi için büyük önem arz eden bu projeyi TBMM Başkan vekilimiz Sayın Ahmet Aydın adım adım takip etmektedir.

Osman Gündüz: Besni ilçemizde 4. Etap TOKİ konutları tamamlandı. Nüfusu Besni’nin 4 katı olan ilçemizde henüz 3. Etap bile başlamış değil. 3. Etap TOKİ Projesi ne zaman hayata geçecek?

Bedir Yeni: An itibarı ile düşüncede olan, dar gelirli ve emekli insanlarımız için 3.Etap TOKİ konut projesi için çalışmalarımız var. Daha önce Kâhta Kaymakamlığı tarafından konut alanı olarak önermiş olduğu yerlerde imar planıyla ilgili engeller olduğundan, yeni yerlerde planlama hazırlık çalışmalarımız devam etmektedir.

Osman Gündüz: Hükümetimizin ilçemize Kültürel ve sosyal faaliyetlere yönelik bir yatırımı olacak mı?

Bedir Yeni: Zaten yıllardır Hükümetimizin Sosyal ve Kültürel faaliyetler hakkında çalışmaları var. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü bünyesinde birçok alanda Sosyal ve Kültürel faaliyetlerimiz devam etmektedir. Buna ilaveten yapım aşamasında olan 26 dönüm üzerine kurulan yaklaşık 23 milyon TL’ye mal olacak Spor Kompleksi projesinde 500 kişilik yarı olimpik yüzme havuzu, basketbol salonu, voleybol salonu, güreş salonu, karate salonu, satranç odaları, eskrim salonu, bilardo salonu, sporcu soyunma odaları ve hakem odası bulunuyor.

Osman Gündüz: TBMM Başkanvekili Sn. Ahmet Aydın girişimleri sonucu özel bir havayolu şirketi olan Pegasus’un Ankara – Adıyaman seferlerini ilçemize kazandırdı. Sn. Aydın, İstanbul ve İzmir için çalışılıyor demişti. Pegasus havayolu şirketinin İstanbul ve İzmir uçuşları ne zaman başlayacak? Hatta Antalya için yoğun talep var, bu konuda ne düşünülüyor?

Bu konuda TBMM Başkan vekilimiz Sayın Ahmet Aydın tüm imkânlarını seferber ederek, yetkililer ile görüşmeleri devam etmektedir. İnşallah en kısa zamanda sağlıklı bir sonuca ulaşırız.

Osman Gündüz: Doğrusunu söylemek gerekirse, Kâhta turizmine yönelik iyi bir çalışma göremiyoruz. Bu kadar tarihi güzelliği içinde barındıran ilçemiz turizmine katkı sunacak bir çalışma var mı?

Bedir Yeni: Acı bir gerçek ki İlçemize gelen turist sayısı çok az. Buna rağmen Turizm konusunda bugüne kadar 25 trilyona yakın kaynak aktarıldı. Kral Yolu restore edildi. Proje bedeli 5 milyon. Çevre düzenlemesi de yapılmaktadır. Ayrıca İlçemizin sahip olduğu önemli tarihi ve turistik yerlerin temiz bir çehreye kavuşturulması amacıyla, İlçemiz Turistik Yol güzergâhında bulunan Burmapınar Köyü, Eskikahta Köyü, Damlacık Köyü, Koçtepe Köyü, Tütenocak Köyü, Narince Köyü, Karadut Köyü Şahintepe Mezrası, Karadut Köyü ve nüfus olarak büyük olan Salkımbağı Köyü ile birlikte İlçemizdeki tarihi ve turistik alanlar olan Cendere köprüsü ve çevresi, Arsemia ve çevresi ile Eski Kâhta kalesi ve çevresindeki çöplerin toplanması için 285 adet çöp konteyneri satın alınarak köy ve turistik alanlara dağıtımı sağlanmış, mevcut köy ve turistik alanlarda haftada birer gün çöp ve katı atık toplanmaktadır.

Osman Gündüz: TBMM Başkanvekili Sn. Ahmet Aydın Hızlı Tren Projesini müjdelemişti. Geçtiğimiz aylarda ise Etüt Projesi ihale edilmişti. Kâhta halkı, ‘Hızlı Trene Ne Zaman Bineceğiz’ diyor.

Bedir Yeni: Gölbaşı-Adıyaman-Kâhta Hızlı Tren Hattı ile ilgili etüt-proje çalışmasının, yaklaşık 7,5 milyon TL’ye mal olacaktır ve 18 ayda tamamlanacaktır, Projenin süratle hayata geçirilmesi için bizzat TBMM Başkan vekilimiz Sayın Ahmet Aydın takipleri ve gayretleri devam etmektedir. Etüt-proje yapım sözleşmesi imzalanan Gölbaşı-Adıyaman-Kâhta Hızlı Tren hattı 100 kilometre uzunluğunda olup, konvansiyonel bir şekilde hem yolcu hem de yük taşıma kapasitesine sahip olacaktır. Gölbaşı-Adıyaman-Kâhta hızlı tren hattının etüt-proje yapım sözleşmesinin tüm hemşerilerimize ve bölgemize hayırlara vesile olmasını dilerim. Desteklerini ve emeklerini bizden hiçbir zaman esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’a, TBMM Başkanvekilimiz Sayın Ahmet Aydın’a, Milletvekillerimiz Adnan Boynukara’ya, İbrahim Halil Fırat’a, Salih Fırat’a ve emeği geçen herkese bir kez daha şükranlarımı sunarım”

Osman Gündüz: Vatandaşlarımız, “Bazı milletvekillerimize hiç ulaşamıyoruz, danışmanları taleplerimizi not alıyor fakat ne sıkıntımız gideriliyor, ne de geri dönüş yapıyorlar.” Bu doğru mu? Danışmanlar ile Milletvekilleri arasında bir iletişim kopukluğu mu var? Böyle bir iletişim sorunu varsa milletvekillerimiz bu durumdan haberdar mı?

Bedir Yeni: Kesinlikle katılmıyorum. Böyle bir sıkıntı söz konusu değildir. TBMM Başkan vekilimiz Sayın Ahmet Aydın başta olmak üzere, Milletvekillerimiz Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat ve Salih Fırat 7/24 saat telefonları açık ve ulaşılabilir vaziyettedir. Ancak Meclis Toplantıları vb. gibi özel durumlarda cevap veremeyecekleri yerlerde ve durumlarda, Vatandaşlarımız mağdur olmasın diye telefonlarını danışmanları açıp, sorunları not edip müsait zamanda Vekillerimize aktarmaktadırlar. İnanın günde binlerce Vatandaşımız aramaktadır ve emin olun ki parti ayırmaksızın herkesin sorunları ile bire bir ilgilenmektedirler. Buna bizzat defalarca şahit olmuşum. Ancak bazen yoğunluk nedeniyle geri dönüş sağlanmamış olabilir. Lakin bu sorunları ile ilgilenmedikleri anlamına gelmesin.

Osman Gündüz: Son olarak söylemek istedikleriniz?

Bedir Yeni: Kahta’nın sorunlarına TBMM Başkanvekilimiz Sayın Ahmet Aydın başta olmak üzere, Milletvekillerimiz Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat, Belediye Başkanımız Abdurrahman Toprak ve İlçe Kaymakamımız Ahmet Gazi Kaya ile beraber çözüm aranması noktasında sürekli istişare halindeyiz. Davamız Hak ve Halktır. Görevimiz Hizmettir. Bu anlayış ile sivil toplum kuruluşu üyelerimizle, kanaat önderlerimizle, Muhtarlarımız ile Kamu kurum ve kuruluşlarımız ile ve basınımızla sürekli istişare halindeyiz.

Bu güne kadar İlçemize devasa yatırımlar için tüm mesailerini harcayan TBMM Başkanvekilimiz Sayın Ahmet Aydın başta olmak üzere, Milletvekillerimiz Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat ve Salih Fırat’a gazeteniz aracılığıyla tekrar teşkilatım ve vatandaşlarım adına teşekkür eder, Kahta Objektif Gazetesi ailesine de böyle bir imkân sağladığı için teşekkür ederim.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2020