Kahta Objektif Haber

Belediyeden İşçilerle İlgili Açıklama

Belediyeden İşçilerle İlgili Açıklama
652
09 Mayıs 2019 - 19:08

Kahta belediyesi İnsan Kaynakları Müdürü Zeynel Abidin Turanlı işten çıkarılan işçiler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Belediyede çalışan 13 işçinin usulsüz bir şekilde vasıflı kadrosuna geçtiğini ve bunu düzeltmek için yeni sözleşme yapılması gerektiği hususunda işçilere ihtarname gönderildiğini söyledi.

Yeni sözleşme yapmayan işçilerin sözleşmelerinin fesih olacağını belirten Kahta Belediyesi Personel Şirketi Müdür Zeynal Abidin Turanlı, “Kanun Hükmünde Kararname ile Kahta Belediyesinde Taşeron kadro alan işçilerin bir kısmı yüksek maaş alıyordu. Belediyede çalışan 13 işçi usulsüz bir şekilde vasıflı kadrosuna geçmiştir. Biz de bunu düzeltmek için yeni sözleşme yapılması gerektiği hususunda işçilere ihtarname gönderdik. Tespit ettiğimiz kişileri çağırıp yeniden bir sözleşme yapılması gerektiğini söyledik. Onlar da kabul etmedi. Biz de onlara ihtarname göndererek gerekli işlemleri yapıyoruz.”

Ayrıca şimdiye kadar işe hiç gelmeden maaş alan 3 kişi hakkında ise direkt işlem yapıp sözleşmelerini fesih ettik.

“ASGARİ ÜCRETE DÖNMELERİ KONUSUNDA TEBLİGAT YAPTIK”

Öte yandan noter aracılığı ile bir kısım işçilere de gönderdiğimiz tebligatı alan işçiler, 2 ay içerisinde işe gelememeleri durumunda iş sözleşmeleri fesih edilecek ve tazminatları da verilecektir. Noter aracılığı ile uyarı gönderilen 25 kadrolu taşeron işçisi 3 bin ve 5 bin üzerinde farklı maaş alıyorlar. Bunlara asgari ücrete dönmeleri konusunda tebligat yaptık. Çünkü bu arkadaşlarımız aranan kriterlere sahip değildirler. Bunun için farklı ücret almaları yasal değildir. Asgari ücrete dönen ve yeni sözleşme yapan işçilerimiz ile ilgili hiçbir sorunumuz yok. Kabul etmeyenlerin iş sözleşmeleri fesih ediliyor.

“TEK SORUNUMUZ BU ARKADAŞLARI ÇALIŞTIRMAKTIR”

“Kısmen işe davet edilmesine rağmen kademeye gidip oturup sahaya çıkmayanlar ve hiç gelmeyen işçilere de Noter aracılığı ile tebligatlar gönderilerek uyarıda bulunuyoruz. Hiçbir işçinin aşı ile işi ile sorumuz yok. Tek sorunumuz bu arkadaşları çalıştırtmaktır. Taşeron işçisi olarak işe alınan bu arkadaşları diğer taşeron işçilerden 3 bin veya 5 binin üzerinde gibi farklı maaşla çalıştıramayız.”

MEHMET ÖZTÜRK VE ŞÜRKÜ IŞIK

“Mehmet Öztürk ve Şükrü Işık, işe gelmedikleri için 4 defa tutanak tutuldu. Bunun üzerine savunma alınması için noter huzurunda ihtar çekildi. 3 gün içinde de savunmalarını vermedikleri için yasa gereği işten çıkarıldı. Sözleşmeleri fesih edildi.” diye konuştu

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023