Kahta Objektif Haber

Çatan, Basın Emekçilerini Unutmadı

Çatan, Basın Emekçilerini Unutmadı
966
11 Ocak 2018 - 14:32

Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla öğle yemeğinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan, katılımcıları tek tek karşılayarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Gazeteciliğin emek isteyen, kutsal ve zor bir görev olduğunu ifade eden Başkan Çatan; “Malumunuz esnaf odası seçimi dolayısıyla yoğun bir tempo içerisindeyim. Sizlerin de 10 Ocak günü programlarınızdan dolayı bugün bir araya gelebildik. Tekrardan hepinizin gününü kutluyor ve çalışmalarınızda sizlere başarılar diliyorum” dedi.

“Esnaf Aidatları Dışında Hiçbir Gelirimiz Yok”

Toplantıda esnaf odası seçimine de değinen Başkan Çatan; “Bildiğiniz üzere 13 Ocak Cumartesi günü esnaf odamızın genel kurulu olacak ve ardından da başkanlık seçimi yapılacak. Şahsım ve yönetim kurulum olarak iki dönemdir bu görevi ifa etmekteyim. Başkanlık görevini ilk devraldığımda eski yönetimlerden kalma borçlarla devraldım. Borçlarımızın bir kısmını ancak kapatabildik. Bir kısmı da halen belirli aralıklarla verilmektedir. Odamızın esnaf aidatlarından başka hiçbir geliri bulunmamaktadır. Bu nedenle borçlarımızı ödemekte sıkıntılar çekmekteyiz. Fakat bu durumu bugüne kadar hiçbir esnafımıza yansıtmadık. Esnaflarımıza odamızdaki her türlü işlemlerinde sürekli yardımcı olduk. Çünkü bizler bu göreve gönüllü olarak talip olduk. Hiçbir zaman koltuk sevdalısı olmadık. Bizler esnaflarımız için varız. Esnafımız bize yetki verdiği müddetçe bu görevi layıkıyla yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

“Zincir Marketlere Karşı Tavrımız Belli”

Esnafların genel sıkıntılarına da değinen Başkan Çatan; “Küçük esnafımızı özellikle de bakkallarımızı kapatacak seviyeye getiren hatta bazen kapattıran ulusal marketlere karşı yoğun mücadelelerimiz oldu. Gerek Kahta’daki kurumlarla olan istişarelerimiz gerekse de milletvekillerimizle olan görüşmelerimiz durmak bilmedi. Fakat oda olarak buna bir türlü engel olamadık. Bu market yetkilileri her defasında ya üst güçlerden aldıkları desteklerle şube açtılar ya da mahkeme kararlarıyla şube açtılar. Biz oda olarak ulusal marketlere karşı sürekli mücadelemizi verdik ve vermeye de devam edeceğiz. Bizim küçük esnafımız, bakkalımız dururken paramızın dışarı çıkmasına müsaade etmeyeceğiz. Tabi bu da birliktelikle, halkın tutucu olmasıyla, halkın küçük esnafa sahip çıkmasıyla mümkün olacaktır.”

“Eski Çarşı Esnafının Durumu İçler Acısı”

“Keza eski çarşı esnafımızın durumları içler acısı, siftahsız gün geçiren esnafımız dahi mevcut. Yıllardır verdiğimiz mücadeleler sonucunda bölge esnafımızın kalkınmasına destek olsun diye SGK binamız bu bölgede kuruldu. Ayrıca eski kademeye yapılacak yeni diş hastanesi de eski çarşının kalkınmasına katkı sağlayacaktır biraz. Bunun yanında yıllardan beri kurumların tek çatı altında olmasına ve bankaların tek cadde üzerinde olmasına sürekli karşı çıktık. Bu durumun esnaflarımıza sıkıntılar yaratacağını ilgili mercilere defalarca bildirdik. Esnafımızla toplanıp ilgili makamlarla görüşmeler yaptık, olmadı milletvekillerimizle irtibata geçtik. Bu durumun yanlış olduğunu, esnaflar arasında dengesizlik oluşturduğunu ve sıkıntılar oluşabileceğini belirttik. Fakat bu dengesizliğe engel olamadık. Oda olarak çözümler üretip en azından bir nevi katkı sunmaya çalıştık. İnşallah yeni diş hastanesinin faaliyete geçmesiyle biraz da olsa bölge esnafına biraz katkı sağlamış oluruz” dedi.

“Bizler Esnaflarımız İçin Varız”

“Oda olarak Kahta’da ilk defa esnafımıza katkıda bulunmak amacıyla KOSKEB kursları açtık. Farklı branş ve iş kollarında eğitim alan esnaflarımıza sertifikaları verildi. Sertifika alan esnaflarımız da KOSKEB’den aldıkları kredi destekleriyle iş yerlerini açarak faaliyete geçtiler. Bunun yanında 200’e yakın esnafımıza devlet tarafından verilen faizsiz krediden faydalanmasına yardımcı olduk. Sonuç itibarı ile bizler esnafımız için varız. Esnafımız bizlere yetki verdiği müddetçe bizler de bu görevi layıkıyla yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023