Kahta Objektif Haber

Çatan, ‘Esnafa Sicil Affı Getirilmelidir’

Çatan, ‘Esnafa Sicil Affı Getirilmelidir’
2.142
09 Ağustos 2018 - 8:52

Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan, “Etkin Sicil Affı için net bir karar verilmelidir.” dedi.

Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan, bankaların sicil bahanesiyle esnafın önünü kapattığını söyledi. Çatan, geçmişe dönük olumsuz sicilin emekli olacak esnaflar için uygulanmaması gerektiğini ifade etti.

– ‘Esnaf Kredisi Bankaların İki Dudağı Arasında’

“Esnaf ve sanatkar için çok önemli bir kolaylık olan kredilerin sicil bahanesi ile engellenmemesi için Devletimizden etkin bir sicil affı isteyen Esnaf ve Sanatkarlarımız üç kez sicil affı çıkarılmasına rağmen bankalar kara liste uygulamasıyla kredi kısıtlamasına devam ediyor. Her defasında esnaf bankaların iki dudağının arasına bırakılıyor. İsteyen banka sicil affını uyguluyor, istemeyen uygulamıyor. Hiçbir zaman esnaf bankaların insafına terk edilmemeli. Etkin sicil affı için net olarak karar verilmeli ve tüm bankaların buna uyması zorunlu olmalı. Esnafımız bankaların insafına bırakılmamalı. Bankacılıkta kara liste olarak adlandırılan, geçmişe dönük olumsuz bilgileri kullanma uygulamasına emekli olacak esnafımız için kullanılmamalı. En önemlisi kısa sürede etkin bir yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi gerek.”

– ‘Emeklilik Bekleyen Esnafın Yüzü Gülmeli’

“Kredilerin sudan sebeplerle engellenmemesi gerektiğinin söyleyen Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan, Devletimiz esnaf ve sanatkara kredi vererek her türlü imkanı tanımasına rağmen bankalar kara liste bahanesiyle esnafın önünü kapatıyor. En son esnafımızın birikmiş prim borcunu ödeyerek emekli olabilmesi için sağlanan kredi imkanından binlerce esnafımız sicil engeli yüzünden yararlanamadı. Protokol imzalanırken kredide sicil engeli olmayacak denilmesine rağmen bankaların esnafın sicilini bahane ederek kredi vermediği yönünde şikayetler her geçen gün büyüyor. Zaten esnafımız emekli olmak için kredi çektiğinde ödeyeceği miktar emekli aylığından kesiliyor. Emeklilik bekleyen esnafımızın yüzünün gülmesi için acilen yeni bir yasal düzenleme yapılması kaçınılmaz.” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023