Kahta Objektif Haber

Çatan, “Esnafın Prim Gün Sayısı İndirilmeli”

Çatan, “Esnafın Prim Gün Sayısı İndirilmeli”
817
24 Mart 2018 - 16:58

S.S Yeni Kâhta ve Sanatkârlar Kredi Kooperatif Başkanı Mehmet Çatan, “Esnaf ve sanatkârın yıpranma payı düşünülerek, ödemesi gereken prim gün sayısı 7 bin 200’e indirilmelidir.” dedi.

Esnaf ve sanatkâr, SSK’lının iki katından fazla mesai yaptığını ifade eden Çatan, “Bağ-kur’lu esnaf ve sanatkâr, tatil nedir bilmeden gece gündüz dükkânının başında duruyor. Hem en uzun prim gün sayısını ödüyor hem de emekli olduğunda en düşük maaşı alıyor. Esnaf ve sanatkârın yıpranma payı düşünülerek, ödemesi gereken prim gün sayısı 7 bin 200’e indirilmelidir.Esnafımız emeklilikte diğer kesimlerle eşit haklara sahip değil. SSK’lı çalışanlar 7.200 prim gün ile emekli olurken esnaf ve sanatkârımız 9 bin günü doldurmak zorunda. Arada 1800 prim günü, yaklaşık 5 yıllık fark var. Esnaf ve sanatkâr, SSK’lının iki katından fazla mesai yapıyor.”

‘Prim Gün Sayısı Eşitlik İlkesine Aykırıdır’

“Esnafın prim gün sayısının diğer kesimlerden fazla olması, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Anayasamızda ‘devlet esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirler alır’ denmesine rağmen, esnafımız uzun prim gün sayısı altında eziliyor.”

‘Esnaf Kazaları iş Kazası Sayılmalı’

“Esnafın iş yerinde geçirdiği kazalar iş kazası sayılmalı. Çalışan hayatını kaybettiğinde geride kalanlara aylık bağlanması için SSK’lıların 900 gün, Bağ-Kur’luların ise 1800 gün prim ödemiş olması gerekiyor. İş kazası, hastalık ve ölüm hallerinde SSK’lı ve Bağ-kur’lu ayrımı olmamalıdır.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023