Kahta Objektif Haber

Dağtekin: Zaruri Değilse Lütfen Evde Kalın

Dağtekin: Zaruri Değilse Lütfen Evde Kalın
331
26 Mart 2020 - 14:55

AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin, küresel çapta yaşanan ve Türkiye’yi de etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik değerlendirmelerde bulunarak “Bu süreçten güçlenerek çıkacağımıza inanıyoruz. Tedbirlerde hep birlikte tavizsiz olalım” uyarısında bulundu.

Türkiye’nin, küresel bir salgın ve sorun olan koronavirüse karşı yerinde ve erken tedbirlerle bu süreci titizlikle yönettiğini ve yönetmeye devam ettiğini belirten Başkan Dağtekin “Hükumetimiz çok önceden aldığı önlemler ile bu krize karşı hazırlıklı olduğumuzu gösterdi.Devletimizin aldığı önlemler çok kıymetli. Bundan sonrası bize kalıyor. Bu bilincinAdıyaman’da  yaygınlaşması için il teşkilatı olarak ta tüm uyarılarımızı yapmaya devam ediyoruz. Bu noktada tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın yanı sıra STK’larımızın mobilize olması ve tüm Adıyamanlı hemşehrilerimizin duyarlı olması gerekiyor. Salgının Adıyaman’daki etkilerine yönelik olarak Adıyaman Valimiz Sayın Aykut Pekmez  ile sürekli koordinasyon içerisindeyiz. Sağlık İl Müdürümüz Sayın Erdoğan Öz ile istişarelerimiz oldu. Şunu açıkça ifade etmek isterim ki; en başından bu yana ifade ettiğimiz hassas nokta, ‘evde kal’ çağrısının ne kadar hayati olduğudur. Bu noktada Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın ‘herkes kendi OHAL’ini ilan etmesi gerekiyor’ çağrısı büyük bir önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Bu salgının yayılmaması için alınacak en doğru tedbirin ‘en az temas’ olduğunu belirten Dağtekin “Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bu süreçte AK Parti İl Teşkilatı olarak bizlerde sosyal mesafe kuralına ve ‘EvdeKal’ çağrısına uyarak İl Yürütme Kurulu Toplantımızı telekonferans sistemiyle gerçekleştirdik. Yine geçtiğimiz günlerde Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Erkan Kandemir başkanlığında, 81 il başkanlarımızın katılımıyla toplantımızı video konferans sistemiyle yaptık. Bu süreci sabırla birkaç ay dirençli bir şekilde gösterebilirsek, neticesi yıllarca sürecek tarihi fırsatları kullanabileceği kavşağa girmiş olacağız. Öte yandan sağlık çalışanlarımıza ayrı bir parantez açmak istiyorum. Bizler evlerimizde güvenle kalmaya çalışırken, onlar ailelerinden, sevdiklerinden ayrı, bizlerin sağlığı için hiç olmadığı kadar özveri ile, hayatlarını belki de riske atarak sürekli çalışıyorlar. Doktorlarımız, hemşirelerimiz, sağlık teknikerlerimiz ve bütün hastane personelimiz hepsi için ne desek ne yapsak az.  Geçtiğimiz günlerde ise hükûmetimizinsağlık çalışanlarına yönelik olarak 3 ay boyunca ek ödemenin tavandan ödeneceğini duyurması bir nebzede olsun moral kaynağı olmuştur. Ayrıca sağlık alanında 32 bin personelin istihdam edilmesi bu salgına karşı olan mücadelemizi daha güçlü kılacaktır” dedi.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan ‘Ekonomik İstikrar Paketi’ ne de değinen Dağtekin “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ve yakın takibi ile tüm bakanlıklarımızın etkin ve aktif tutumu, milletçe sergilenen dayanışma ve sağlık çalışanlarının özverisi sayesinde ülkemiz çok iyi bir konumdadır.Koronavirüsün hem sağlık hem de ekonomiye olan etkisini bertaraf etmek için hükumetimiz 100 milyar liralık “Ekonomik İstikrar Paketi” ve sonrasındayine tedbirleri kapsamında açıkladığı destek paketiyle, 2 milyon dar gelirli aileye 1000 lira nakit destek verilecektir. Alınan bu önlemlerin tek amacı mümkün olduğunca istihdamı koruyup, esnafı yaşatmaktır. Özetle hükümetimiz tüm olanaklarıyla çalışıyor.Sağlık görevlilerimiz canla başla bizler için iş başında, herkes de üzerine düşeni yaparsa, Allah’ın da izniyle bu zorlukları aşacağız. Ama şunu da asla aklımızdan çıkarmayalım; Yaşlı, genç, çocuk her kim olursa olsun; zaruri değil ise lütfen evlerinde otursun” şeklinde konuştu.

Bu krizde başkanlık sisteminin ve sağlık alanında yapılan yatırımların önemine de değinen Başkan Dağtekin “Başkanlık sistemimizin siyasi mekanizması gözle görülür en olgun meyvesini bu zaman diliminde en net şekilde görülmüş oldu. 18 yıllık iktidarlarımız dönemi boyunca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükumetlerimizin bakanları oluşturulurken her daim ehliyet ve liyakati öne çıkarmıştır. Her şeyden öncebaşkanlık sisteminin yani Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin etkinliğini ve koordinasyon gücünü örnek uygulama olarak sahaya nasıl yansıttığını bu süreçte çok daha iyi görmüş olduk. Bilhassa işinin ehli olan, ki aynı zamanda Adıyaman kökenli olmasından gurur duyduğumuz Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın koronavirüs salgınını ülkemizde görülmesinden hemen sonra ortaya koyduğu performans ve salgını en asgari düzeye çekmek için verdiği mücadele hepimizi gururlandırırken başta ana muhalefet ve muhalefet partileri olmak üzere tüm kesimlerin taktirini almıştır.Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesindeki en önemli güçlerinden biri de yaptığımız Şehir Hastaneleridir. Bugüne kadar sağlık alanında yaptığımız yatırımlar şimdi daha iyi anlaşılıyor. Medeniyetin beşiği Avrupa Ülkelerinde hastanelerin yetersizliği yüzünden yüzlerce insan ölüme terkedildiği bir dönemde başta  Şehir Hastaneleri olmak üzere hemen hemen tüm illerimizde yapılan hastanelerin hizmet kalitesi, olumlu fiziki şartları, yüksek teknolojisi ve nitelikli insan kaynağı ile önde olan, branş çeşitliliği ve ileri tıbbi işlemleriyle de adete ‘Mükemmeliyet Merkezleri’ özelliği taşıyan ve dünyanın gıpta ile baktığı bu sağlık kuruluşlarımızın varlığı ile  Allah’ın izniyle bu sancılı süreci hiçbir sıkıntı yaşamadan atlatacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023