Kahta Objektif Haber

Dede’den Kalma Meslekle Şifa Dağıtıyor

Dede’den Kalma Meslekle Şifa Dağıtıyor
2.021
13 Haziran 2017 - 20:53

Adıyaman’da Meyan Kökü Şerbetçiliği Ramazan Ayında vazgeçilmez şerbetler arasında yerini aldı.

Meyan kökü şerbetçiliği  Ramazan ayında vatandaşların yoğun ilgisini çekiyor. Yıllardır Adıyaman sokaklarında meyan kökü şerbetçiliği yapan Vahap Usta, Ramazan ayında Eskisaray Camisinin önüne kurduğu meyan kökü tezgahıyla dededen kalma geleneği sürdürüyor.

Şerbetçi Vahap Usta, yaptığı açıklamada, “Vahap Taşkıran meyan kökünü alıyoruz. Gaziantep’ten geliyor. deponun içinde muhafaza ediyoruz, üstüne de su aktarıyorum, dinleniyor. Dinlendikten sonra özü ortaya çıkıyor. Şerbetçilik güzel. Ramazan ayında satışlarımız iyi gidiyor. Ekmek paramız çıkıyor, çok şükür rahmetlik babamdan kalma bir meslek, babamın adı şerbetçi Hadıldı. Şerbetçilik babamdan kalma, meyan kökünü sağlığa faydası mide, böbrek, kum, taş, idrar yolları, nefes borusu, kanser ve ciğer hastalıklarına iyi geliyor. Ramazan ayı bereket ayı, rahmet ayı öncelikle buradan tüm Ramazan ayını canı gönülden kutlarım. Bizde Adıyaman merkezde dedelerimizden kalma meyan kökü şerbetçiliğini yapıyoruz. Tabi ki insanın ekmek parası her yerde, önemli olan çalışmayı bilmek, günlük kazancımız Allah’ın izniyle oluyor. Rızkı veren Allah’tır” dedi.

ALTERNATİF TIPTA KULLANILIRDI

Uzmanlar, meyan kökünün geçmşte alternatif tıpta kullanıldığını belirterek, “Meyan kökü kozmetik ürünlerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun en önemli sebebi cilt ve saç sağlığına çok faydalı olmasından kaynaklanıyor. Meyan kökü çok eski çağlardan itibaren alternatif tıp tarafından yaygın olarak hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Asya’da Çin ve Mısır uygarlığı  tarafından hastalıkların tedavisi için kulllanılmaya başlayan meyan kökü daha sonra Avrupa ve bütün dünyaya yayılmış. Meyan kökü dünyada en yaygın kullanılan bitkilerden bir tanesidir. Meyan kökü ortalama 2 metre uzamaktadr. İçinde çok fazla miktarda madde içerir, bunlardan bazıları, flavonoidler, bitki sterolleri, uçucu yağlar, chalcone, glikositler, kumarinler, glisirizik asit, asparagines ve anetol dur. Meyan kökü birçok sağlık koşulları için rahatlama sağlar. Ayrıca bir çok hastalığın tedavisine kullanılır, bu hastalıklardan bazıları, çeşitli enfeksiyonlar, pamukçuk yaraları, depresyon, menopoz sorunları, cilt döküntüleri, karaciğer bozuklukları, bursit, kronik yorgunluk, mide ekşimesi, kepek, viral enfeksiyonlar, artrit, tendinit, kellik, astım, ayak mantarı ve maya enfeksiyonları” dediler.

CİLT VE SAÇ SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ

Meyan kökünün cilt ve saç sağlığına faydalarına da değinen uzmanlar, şöyle devam ettiler:

“Meyan kullanımı cilde çeşitli avantajlar kazandırır, bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz; Meyan kökü cil sağlığını korur, cildin parlak ve saklıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilir.Meyan kökünü kaynattıktan sonra ılımasını bekleyin ve daha sonra 15 dakika boyunca cildinize uygulayın. Bu uygulama cilt sağlığınıza katkıda bulunacaktır. Uygulama esnasında meyan köküne bir kaç damla badem yağı ekleyebilirsiniz. Düzenli meyan kökü kullanımı koyu lekelerin giderilmesine de yardımcı olabilir. Aynı şekilde düzenli meyan kökü çayı tüketimi cildin sürekli nemli kalmasını sağlayabilir. Esnek cilt yapısının oluşmasını sağlar. Meyan kökünün antioksdianlar içermesi cilt sağlığına geniş bir yelpazede fayda sağlamaya yardımcı olur. Cilt üzerinde meydana gelen kaşıntı, ehzaman, beyaz döküntüler, kırışıklık, çatlama gibi sorunları giderir. Bunun için meyan kökünün kaynatılıp ılık halde cilde pamuk aracılığı ile uygulanması yeterlidir. Bunun dışında meyan kökü, sedef ve egzama gibi ciddi ve tedavisi uzun sürelibilen cilt hastalıklarına da iyi gelebilir.Meyan kökünün diğer bir özelliği de cildi zararlı güneş ışınlarına karşı koruyabilmesidir. Ayrıca cildi ölü cilt hücrelerinden ve yağlardan temizler. Meyan kökü kolin, protein, B vitamini kompleksi, flavonoidler, fitoöstrojen, potasyum, fosfor, aminler ve uçucu yağlar gibi maddelerle doludur. Bu özelliğinden dolayı cilt dışında saç sağlığı için de çok önemli bir şifa kaynağıdır. Meyan kökü genel anlamda saç sağlığına çık faydalıdır. Saçların dökülmesini engelleyebilir. Meyan kökünü kaynatıp elde ettiğiniz su ile yıkamanız, hasarlı ve kırılgan saç yapısını sağlıklı hale getirebilir. Bunun yanında kepek sorununu giderebilir. Aynı şekilde kafa derisi sağlığı için de faydalıdır”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023