Kahta Objektif Haber

Deniz: Kamu personeli istihdamında adil bir yaklaşıma ihtiyaç var

Deniz: Kamu personeli istihdamında adil bir yaklaşıma ihtiyaç var
637
12 Temmuz 2020 - 12:10

Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Ali Deniz, kamu personel sistemi iki acil adıma ve temel nitelikte adil bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyor; ilk adım sözleşmeli personelin kadroya geçmesi ve ikinci adım ise sözleşmeli personel istihdamından vazgeçilmesidir. Hem teoride hem pratikte kadrolu istihdamın benimsenmesidir” dedi.

“Kamu personel sisteminde, hem genelinde hem de kurumlar özelinde “sözleşmeli personel” düzeneği; mevzuat ve tür çokluğu, hak, yetki, görev tanımları ve uygulama farklılığıyla bir sorunlar yumağına, haklı sitemler kaynağına dönüşmüştür” ifadelerini kullanan Deniz, “aynı kurumda farklı yasal düzenlemelere, idari düzenleyici işlemlere tabi farklı sözleşmeli personel uygulamaları var. Yer değiştirme hakkı olan var, görevde yükselme imkanı olmayan var. Süresiz sözleşmeli de, belirli süre sonra kadroya geçen sözleşmeli de var. Birlik, bütünlük yok” şeklinde konuştu.

Sözleşmeli personelin hakları konusunda gerçekleştirilen düzenlemelerin yetersiz olduğunu dile getiren Deniz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yakın dönemde yapılan düzenlemeyle sözleşmeli öğretmen, sağlık personeli ve din görevlileri için 3+1 uygulaması ve kadroya geçiş imkanı getirildi. Herkesi kapsamadığı için bütünüyle olumlu görmedik. Yetmez ama evet dedik. Hem teklifimiz hem de hedefimiz; personeli “sözleşmeli” sıfatından, kamuyu sözleşmelilerin siteminden kurtarmak. İdari ve mali yük oluşur deniyorsa; önce 3+1’de süre kısaltılmalı, kapsam artırılmalıdır. Her yerde sözleşmeli personelin, süreli sözleşmeli olması sağlanmalıdır.”

“Türkiye’nin ekonomik potansiyeli ve idari kapasitesi; sözleşmeli personeli kadroya geçirecek, kadrolu istihdamı esas kabul edip sözleşmeli istihdama son verecek düzeyde ve güçtedir. 800 bin taşeron işçisini devletin gücü ve güveniyle buluşturan düzenleme bu gücün ve kapasitenin ispatıdır.

“Kamu personel sisteminde Memur-Sen’in teklifi ve ısrarıyla iki kez kadroya geçiş düzenlemesi yapıldı. Çok da iyi yapıldı. Doğrunun tekrar etmesi, adil olanın yinelenmesi, makul olanın yenilenmesi personeli mutlu, çalışma hayatını huzurlu kılar. Memur-Sen olarak düzenlediğimiz şura ve hazırladığımız raporlarla, KPDK’na sunduğumuz talepler ve toplu sözleşme masasına taşıdığımız tekliflerle; “sözleşmeli” uygulamasından kurtulmayı, “sözleşmeli personeli” güvencesizlikten kurtarmayı hep önceledik. Memur-Sen’in “sözleşmeli istihdam” konusundaki tavrı, sözleşmeli personeli güvenceyle buluşturma konusundaki yaklaşımı, ısrarı değişmedi; değişmeyecek. 31 Mart Yerel Seçimleri sonrası CHP ve HDP’li Belediyeler başta olmak üzere 5393’lere yaşatılanlar da haklılığımızın tescilidir.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Copyright 2020 ©️ Designer By Yılmaz GÜRSOY