Kahta Objektif Haber

Fırat: Mermer Ocağı İnsan Sağlığını Tehdit Ediyor

Fırat: Mermer Ocağı İnsan Sağlığını Tehdit Ediyor
61
12 Nisan 2022 - 6:03

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Helün Fırat; “Doğayı, yerel ekonomiyi, tarım ve hayvancılığı korumanın birincil sorumluluklarımız olduğunu hatırlatarak Kömür halkının yanında olacağımızı bildirmek isterim.” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Helün Fırat Adıyaman’ın Kömür Beldesi’nde açılmak istenen mermer ocağına ilişkin bir açıklama yaptı.

Genel Başkan Yardımcısı Fırat; “Kömür Beldesi’nde yerleşim yerlerine çok yakın bir mesafede mermer ocağı açılmak istenmektedir. Yeraltı sularının kirlenmesiyle içme suyu kullanamayan, mera hayvancılığı faaliyetleri zarar gören Kömür Beldesi halkı büyük bir azimle bu ocakların açılmasına karşı direnmekte ve toprağına sahip çıkmak için mücadele vermektedir. Memleketim Adıyaman’da verilen bu haklı mücadelenin sonuna dek arkasında olduğumuzu, doğayı, yerel ekonomiyi, tarım ve hayvancılığı korumanın birincil sorumluluklarımız olduğunu hatırlatarak Kömür halkının yanında olacağımızı bildirmek isterim. Açılması planlanan bu mermer ocağı ile ilgili olarak; Bölge halkının temel gelir kaynağı hayvancılık için elzem olan mera alanlarına doğrudan zarar verilmektedir. Zira bu ocaklar meraları geri dönülmez bir şekilde tahrip edecektir. Mevcut ekonomik kriz koşullarında bu durumun yerel ekonomiye çok ciddi zarar vereceğine şüphe yoktur. Maden çalışmaları bölgedeki yeraltı sularını kirleteceğinden bölge halkının sağlığını ciddi biçimde tehdit edecektir. Bu hususun özellikle üzerinde durulmalı ve beldenin maden faaliyetlerine açılması yeniden gözden geçirilmelidir. Beldede sürdürülen madencilik faaliyetleri hakkında tüm paydaşların ve belde halkının faaliyetler hakkındaki bilgilere erişimi ve karar süreçlerine katılımı kolaylaştırılmalıdır. ‘Özellikle Kömür halkının’ görüş ve itirazları dikkate alınmalıdır. Dolayısı ile devletin ilgili birimlerini çalışmaları durdurması için acilen göreve çağırıyorum.” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2021