Kahta Objektif Haber

Fizyoterapistlerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Fizyoterapistlerin Sorunları Masaya Yatırıldı
1.699
06 Temmuz 2017 - 13:00

Fizyoterapist Derneği Üyeleri Sorunları Masaya Yatırdılar

Özel bir kafede bir araya gelen Türkiye Fizyoterapistler Derneği Adıyaman İl Temsilciliği üyeleri sorunları masaya yatırıldı.

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Adıyaman İl Temsilciliği Fizyoterapist Mehmet Çalışkan, burada yaptığı açıklamada, dernek olarak bugün meslektaşlarla buluşmalarının esas amacının mesleki problemleri konuşmak ve hastaların daha iyi şartlarda tedavi almalarına yönelik istişare de bulunmak olduğunu söyledi.

Bir kaç yıl önce Adıyaman’da fizyoterapist sayısı 15-20 iken şu anda Adıyaman’da 80 fizyoterapist bulunduğunu anlatan Çalışkan, “2008 yılında fizyoterapist yetersizliği gündemdeyken şuan yıllık yaklaşık 3500 mezun verilmektedir. Avrupa da 100.000 kişiye ortalama 150 fizyoterapist düşmektedir. Türkiye’de ise bu sayı 4’tür. Hastaların daha fizyoterapiste ulaşabilmeleri için bakanlığımızdan daha fazla fizyoterapist ataması yapması ve yeni istihdam alanlarının önünü açması gerekmektedir. Fizyoterapistler sağlık ekibinin daimi bir üyesidir, fizyoterapistler maksimum hareket ve fonksiyonel yeteneğe ulaşması için koruma iyileştirme ve tedavi gibi sağlık hizmetleri sunmaktadır. Yakın zamanda herkesin fizyoterapist olacak aile hekimi gibi herkesin fizyoterapist olacak. Son günlerde birinci basamakta Türkiye halk sağlığı kurumuna bağlı sağlıklı yaşam merkezinde istihdam edinmelerine yönelik çalışmalarda bulunmakta. Bu alanda toplumda en çok karşılaşılan diyabet, obezite, bel, boyun hastalıkları, kalp damar rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklar önlenmesi ve tedavi edilmesinde fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları önemli yer tutmakta. Ayrıca aktit yaşlanmanın sağlanması, gebeler için sağlıklı doğum ve sağlıklı nesiller oluşmasında destek olmada duruş bozukluklarının düzeltilmesi ve egzersiz alışkanlığı kazandırılması fizyoterapistler için önemli yer olacaktır. Her bireyin doğru ellerden tedavi alabilmeleri için mutlak bir fizyoterapiste danışmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023