Kahta Objektif Haber

Yazar Hikmet Kızıl Öğrencilerle Buluştu

Yazar Hikmet Kızıl Öğrencilerle Buluştu
1.408
07 Mart 2018 - 20:22

Edebiyatçı Yazar Hikmet Kızıl, kitaplar ve okuma üzerine Borsa İstanbul Anadolu Lisesi’nde bir söyleşi gerçekleştirdi.

Okulun konferans salonunda düzenlenen söyleşiye, Okul Müdürü Mahmut Yıldırım, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İyi bir okurun kitaplara ve okumaya duyduğu heyecanı ancak kitapları seven iyi bir okurun anlayacağını ifade eden Edebiyatçı Yazar Kızıl, konuşasında nitelikli okumanın önemine dikkat çekti.

Üretken ve ülkeye faydalı olmak için kitap okumanın büyük önem taşıdığını ifade eden Edebiyatçı Yazar Kızıl, “Hayatı anlamlı kılmak ve kendinizi geliştirerek kültürlenmek için kitap okumalıyız. Çok okuyan kişi nitelikli okur anlamına gelmez. Nitelikli okur kimdir? Nitelikli okur, okuduğunun neyi anlattığına ve kitabın neyi tahlil ettiği üzerine kafasını yoran kişidir. Kitap okumak aynı zamanda zekayı da keskinleştiriyor. Özgüven sahibi bireyler olmak, kelime hazinenizi geliştirmek, üretken olmak ve ülkemize faydalı olmak için okumayı bir hayat tarzına dönüştürmeliyiz. Telaffuzunu güzelleştirmek, ufkunuzu geliştirmek ve zihinsel özgürlüğe kavuşmak için sürekli kitaplarla beraber olmalısınız. Kitap ile uyuyup kitap ile uyanacaksınız. Yani kitap okumayı hayatınızın merkezine alacaksınız. Güncel kalmak, hayatınızı zenginleştirmek, sorunlara çözüm üretmek ve tecrübeleri öğrenmek için kitapların hayatımızın bir parçası olması lazım. Unutmayın, kitap okumak bir serüvendir. İyi bir okurun kitaplara ve okumaya duyduğu heyecanı ancak kitapları seven iyi bir okur anlar. İki ayak üstünde gezen ölüler gibi yaşamak istemiyorsanız okuyun ve okumanın zevkine varın” dedi.

Söyleşisinde dinleyenlerden gelen soruları da yanıtlayan Kızıl söyleşi sonrasında son kitabı ‘Meczup Müntehir’ adlı kitabını imzaladı.

Söyleşiye katılan öğrenciler, sadece Kahta’da değil tüm ülkede kitap okuma oranlarının çok düşük olduğunu ve böyle programların çoğalması gerektiğine dikkat çekerek söyleşinin çok güzel ve faydalı olduğunu söyledi.

‘Kitap okuma’ söyleşisi programına ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Borsa İstanbul Anadolu Lisesi Müdürü Mahmut Yıldırım, söyleşiye katılan öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti. Müdür Mahmut Yıldırım Edebiyatçı Yazar Hikmet Kızıl’a da konuşmalarından dolayı ayrıca teşekkür etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023