Kahta Objektif Haber

Kahta’da ‘Böbrek Günü’ Etkinliği Düzenlendi

Kahta’da ‘Böbrek Günü’ Etkinliği Düzenlendi
743
08 Mart 2018 - 11:29

Kahta Devlet Hastanesi’nde, ‘Dünya Böbrek Günü’ kapsamında hastane girişinde kurulan stantta broşürler ile vatandaşlara yönelik farkındalık çalışması yapıldı.

Kahta Devlet Hastanesi’nde ‘Dünya Böbrek Günü’ kapsamında hastalar ve yakınlarını bilinçlendirmek amaçlı stant kuruldu. Hemşire ve Sosyal Hizmet Uzmanı’nın bulunduğu stantta sağlıklı böbrekler için ‘Sağlıklı Yaşam’ teması kullanarak çok sayıda hasta ve yakınına eğitim verildi. İlgi gören stantta hasta ve yakınlarına bilgilendirme broşürleri dağıtımı yapıldı. Hastanenin uygun alanlarına da afişler asılarak farkındalık arttırıldı.

Kronik böbrek hastalığından korunmak için sekiz altın kuralın olduğunu söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Zafer Terzi, “Sağlıklı beslenerek vücut ağırlığı korunmalıdır. Düzenli egzersiz yapılmalı, tuz tüketimini azaltmalı ve yeterli miktarda sıvı alınmalıdır.” Özellikle Sigara içilmemeli ve ağrı kesici ilaçlardan da kaçınılmalıdır. Kan basıncı ve kan şekeri düzenli olarak ölçülmeli ve risk grubunda olan hastalar ise böbreklerini düzenli olarak kontrol ettirmelidir.” şeklinde konuştu.

Çalışan personele ise, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Zafer Terzi tarafından ‘Böbrek Hastalıkları’ ile ilgili eğitim verildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023