Kahta Objektif Haber

Kahta’da İstiklal Marşının Kabülü Kutlandı

Kahta’da İstiklal Marşının Kabülü Kutlandı
634
13 Mart 2019 - 9:32

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 98. yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” düzenlendi. Kahta Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen programda 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy anıldı. Kahta ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda günün anlam ve önemini belirten konuşma Kahta Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Asım Kabak tarafından yapıldı.

İstiklal Marşını anlayabilmek ve onun ruhunu kavrayabilmek için öncelikle Mehmet Akif Ersoy’un çok iyi tanınması gerektiğini kaydeden Kahta Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Asım Kabak, “onu çok iyi tanımak, onun tüm benliğinde muhafaza ettiği vatan sevgisini, milli mücadele ruhunu, Allah inancını bilmek ve bu yüce duygularla ortaya çıkan vatan, millet ve hürriyet kavramlarını hissetmemiz lazım. Onun bize verdiği ruhla ‘girmeden tefrika bir millete düşman giremez.’ ‘toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez’ bilinciyle birlikte olmamız lazım. Mehmet Akif ölmüştür. Lakin milletin sesi Mehmet Akif Ersoy’un ideal gençliği olan Asımın Nesli ölmemiştir. O gençlik var oldukça Akif’in idealleri de yaşayacaktır. Milli ve manevi değerlerine bağlı gençliği temsil eder Asım’ın Nesli. Geçmişi toptan reddetmez ve yeni olanı yenidir diye hemen kabul etmez. Akif, hasta olan Osmanlının gürbüz nadir çocuklarından birisidir. Milli Marş para ile yazılmaz deyip halkın tescillediği milli bir şairdir.” şeklinde konuştu.

Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya ise, “Bugün, İstiklal Marşı’nın ‘Milli Marş’ olarak kabul edilişinin 98. yıldönümünü kutlamanın haklı gurur ve mutluluğu içindeyiz. Milletimizin kutsal değerlere olan bağlılığını destanlaştıran İstiklal Marşı, yurdumuzun her bir köşesi işgal altındayken, kadını, çocuğu, yaşlısı, genci ile bir milletin topyekûn kahramanca mücadelesini dizelere döken bir şaheserdir. Ömrünü vatana ve millete hizmete adamış Mehmet Akif Ersoy, milletimizin Kurtuluş Savaşı’nda göstermiş olduğu cesaret ve kahramanlığı veciz dizelerle ölümsüzleştirerek, bizlere bugünlerimizde de ışık tutmaya devam etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, vatanımızın istiklal ve istikbaline yönelik her türlü tehdide canını siper ederek geçit vermeyen tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Adıyaman’ın tarihi ve kültürel mekanlarında istiklal marşının okunduğu sinevizyon gösterisi ile öğrenciler tarafından Oratoryo sunumu ve İstiklal Marşı okundu.

Kahta Anadolu İmam Hatip Lisesi Okulu öğrencileri tarafından sunulan mehter gösterisi izleyicilerden büyük beğeni aldı.

Kahta Kaymakamlığı tarafından ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen ilkokul, ortaokul ve liseler arası şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Dereceye giren öğrencilere ödüllerini Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, ilçe Garnizon Komutanı Ufuk Arabacı ve ilçe Emniyet Müdürü Kenan Sertyalçın takdim etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023