Kahta Objektif Haber

Kahta’da Sigara İçilmeyecek Alanlar Belirlendi

Kahta’da Sigara İçilmeyecek Alanlar Belirlendi
578
13 Kasım 2020 - 13:54

Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında, Kahta’da açık alanda sigara içilmeyecek yerler belirlendi.

Kahta İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu, cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içmeyi bahane ederek maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları gerekçesiyle, bazı yerlerde sigara içmeyi yasakladı.

Solunum yoluyla bulaşabilen koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanmasının son derece önem taşıdığı açıklamasında bulunan Kahta Kaymakamlığı, 12.11.2020 Perşembe gününden itibaren yasakların başladığını duyurdu.

Kahta Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, şunlar denildi:

Koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. 

2020 yılı içerisinde tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid­19) salgınının yayılımında/bulaşında son dönemlerde tüm ülkelerde artış yaşandığı görülmektedir. Özellikle Avrupa kıtasında bulunan ülkelerde salgının seyrinde çok ciddi yükseliş olduğu ve salgınla mücadele kapsamında birçok yeni tedbir kararları alınarak uygulamaya geçildiği izlenmektedir. 

Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlikmaske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir.

İlgi (a) genelge ve 09.05.2020 tarih ve 2020/ 5-3 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Karar ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti.

Ancak özellikle vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir.

Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat gereği sigara içilmesi yasaklanan alanların yanında 12.11.2020 tarihinden itibaren ilçemiz merkezinde 

a-Cadde ayırımı yapılmaksızın tüm toplu taşıma araçlarının durakları,
b-İlçe Trafik Komisyonu tarafından araç giriş çıkışı kısıtlanan cadde ve sokaklar,
c-İlçemiz genelindeki parklar ve dinlenme alanları,
ç-Akedaş Kavşağı Mustafa Kemal Caddesi Gidiş Geliş her iki yön Yüzyıl Parkı  Kavşağına kadar,
d-Akedaş Kavşağı Hastane Kavşağı arası Atatürk Bulvarı,
e-Yüzyıl Kavşağı 15 Temmuz Şehitler ve Gaziler Caddesi Ebu Sadık Parkına kadar,
f-Recep Tayyip Erdoğan Caddesi Yüzyıl Parkından TMO ya kadar,
g-Yüzyıl Kavşağından Gelincik Anaokuluna kadar Turgut Özal Caddesi boydan boya,
ğ-Yakup Canpolat Caddesi boydan boya,
h-Atatürk Caddesi El Kahtavi Caddesi Kesişimi,
ı-Ahmet Aydın Caddesi boydan boya,
i-100. Yıl Parkı,
j-İbn_i Mirza Parkı,
k-Eski Belediye Parkı,
l-Kahtalı Mıçı Parkı, 
m-Ebu Sadık Parkı Seyir Tepesi, 
n-Sakarya Caddesi (Atatürk Bulvarı – Haydar Efendi Caddesi arası), 
o-Prof. Dr. Necmettin Erbakan Parkı,
ö-Şehit Ömer Halisdemir Parkı,
p-Kahta Otogarı,
r-Filistin Caddesi ile Hastane Caddesi (boydan boya),
s-Bölükyayla Beldesi Atatürk Bulvarı Caddesi,
ş-Salkımbağı Köyü Organize Sanayi Bölgesi,
t-Ortanca Köyü Küçük Sanayi Sitesi,
u-Menzil Köyü Cami Evran Caddesi,
ü-Akıcılar Beldesi Atatürk Mah. Dingin Fırat Caddesi,
v-Narince Köyü D-360 Karayolu (Narince Köyü Mevkii),
y-Narince Köyü Gerger Yolu üzeri,
z-Mahallelerde Semt pazarları,

Bu caddelere bağlanan sokaklarda, kısıtlama getirilen caddeye (5) metre mesafe içerisinde de yer alan bölgelerde sigara, tütün ve tütün mamullerinin içilmesinin yasaklanmasına

İlçe Kaymakamlık tarafından belirlenen ve İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından karar alınan cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara, tütün ve tütün mamullerinin içilmesinin yasaklanmasına,

Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda 12.11.2020 Perşembe gününden itibaren geçerli olacak şekilde tedbirlerin alınması; konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtildiği çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması, kurumlar tarafından gerekli tedbirlerin alınması kararlaştırılmış olup alınan kararın birer suretinin ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmesine, Daha önce alınan kararların devamına. Oy birliği ile karar verilmiştir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023