Kahta Objektif Haber

Kan Davalı Aileler Barış Lokmasında Buluştu

Kan Davalı Aileler Barış Lokmasında Buluştu
975
01 Temmuz 2019 - 11:28

Adıyaman merkezde Geçtiğimiz aylarda arazi sınırları ve su anlaşmazlığı nedeniyle husumet bulunan hasımlar Adıyaman merkez de karşılaşınca aralarında kavga çıktı. Adıyaman Yenimahalle spor parkı civarındaki kahvehanede karşılaşan taraflar arasında kavga da bıçaklı sopalı kavgada yaralanan çiftçi ailelerinden bir gencin ölümü iki aileyi karşı karşıya getirmesi olayın kan davasına dönüşmesinden dolayı. İleriki aylarda yıllarda daha kötü olumuz olayların yaşanmaması için kolları sıvayan gece gündüz çalışan Alevi dedeleri Alevi inanç önderleri kanaat önderleri alevi kültür dernekleri muhtarlar arasında komisyonlar kuruldu .

Komisyon Üyeleri Eren ev Çiftçi Aileleri arsanda aylarca görüşmeler yaparak Büyük bir barış töreni yapıldı. Komisyon üyeleri kendi arlarında şöyle oluştu İnanç önderleri Alevi dedelerinden önde gelen Ali Büyükşahin Naci Dedeoğlu, Mehmet Ali Tutal, Garip Bozkurt, Mahmut Dolaş, Enver Doğan, Alevi Denekleri adına Alevi Kültür Derneği Başkanı Rıza Tanrıverdi, Pir sultan Abdal Dernek Başkanı Mehmet Yapıcı Hacı Bektaşı Veli Derneği Başkanı Nusret Tunç, Hıdısor aşireti KAV Aşireti Balyan Aşiretleri nden Kanaat Önderleri ise Sait Doğan, Etem Tanrıverdi, Kemal Aslan, Mehmet Coşkun , Mahmut Nedim Evli, nin yanı sıra daha bir çok nüfuslu sözü düğünlenir kişi veya kişler olayın büyümemesi için yoğun istişare toplantıları yaptılar ve daha sonra Adıyaman merkez
Karapınar Cemevi’nde düzenlenen barış programına Gölbaşı Belediye Başkanı İskender Yıldırım, CHP Adıyaman İl Başkanı Deniz Çakmak, Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Adıyaman Şube Başkanı Rıza Tanrıverdi, Alevi Dedesi Ali Büyükşahin, STK temsilcileri, kanaat önderleri ve yien bu barış törenine Kendisi Adıyamanlı olup uzun yıllar Ankara’da Eski Adıyla GATA da görev yapan Adıyaman’ın sevilen simalarından ünlü beyin Cerrahı Prof. Dr. Emekli Albay Abdurrahman Bakır Barış törenine katılmak için Adıyaman’a davet edilen Albay bakırın yanı sıra iş adamı kanat önderinin yanı sıra çok sayıda vatandaşlarla Çiftçi ve Eren aileleri katıldı. Olayın meydana geldiği günden beri olayın barışla çözülmesi için toplantılar görüşmeler yapan komisyon üyeleri Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Adıyaman Şube Başkanı Rıza Tanrıverdi, Alevi Dedesi Ali Büyükşahin, 2 ay önce bir kişinin öldüğü, bir kişinin ise cezaevine girdiği, aralarında başlayan kan davasının sonlandırılması için iki aşiret aile ile görüşerek kan davasının sonlandırılmasını istedi.

Cemevi’nde toplanan her iki aile mensupları, Alevi Dedesi Ali Büyükşahin’in okuduğu duanın ardından tokalaşarak barıştı.Daha sonra, Çiftçi ve Eren aileleri barış lokmasında bir araya geldi. Lokma duasını ise Alevi İnan Önderlerinden Mehmet Ali Tutal yaptı. Lokma yemeğinin ardından her iki ailede ya Allah ya Muhammed diyerek el ele kol kola dağıldılar.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023