Kahta Objektif Haber

Mahalle Sakinlerinin ‘Mezbahane’ İsyanı

Mahalle Sakinlerinin ‘Mezbahane’ İsyanı
814
25 Haziran 2019 - 13:47

Kahta Bayraktar Mahallesi Muhtarı Hacı Tevfik Turan, Camii Mahallesi ve Bayraktar Mahallesi sınırları içerisinde bulunan hayvan kesim mezbahanesinin halk sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

Kahta Bayraktar ve Camii Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Mezbahane ve Hayvan Pazarı’nın yaşam alanına yakın olması nedeniyle vatandaşların tepkisini görüyor. Mezbahaneye ve hayvan pazarı yakınlarında yaşayan vatandaşlar, etrafa yayılan pis kokular nedeniyle evlerinin balkonuna ve önüne çıkarak oturamadıklarını, müdahalelere rağmen sineğin sokaklarında hiç eksik olmadığını belirtti.

Bayraktar Mahallesi Muhtarı Hacı Tevfik Turan, mezbahanenin uzak bir alana taşınmasını talep ederken, Camii Mahallesi sakinleri ise Hayvan Pazarı’nın da taşınmasını istiyor.

Vatandaşların da bu bölgeyi kirlettiğini ifade eden Muhtar Turan, yetkililerin acilen kalıcı bir çözüm bulmasını istedi.

Muhtar Turan, yaptığı açıklamada, “Burada bulunan pisliklerden beslenen sinekler bizim sofralarımıza kadar geliyor. Çocuklarımızın yediği içtiği gıdaların üzerinde. Sağlık için büyük bir tehdit. Mezbahane yapılırken büyük bir masraf olduğunu, burada olmaması gerektiğini söyledik. Daha uzak bir yerde yapılmasının halk sağlığı açısından daha uygun olacağını ifade ettik. Geçen dönemin Camii Mahallesi Muhtarı Halil Can ile beraber yüzlerce imza topladık. Güzel bir yatırım, iyi bir hizmet fakat buraya bu masrafı yapmayın dedik. Yeri uygun değildir dedik. Şuanda yanı başına bile ev yapmış vatandaşımız var. Burada nasıl yaşayacak? Penceresini bile açamaz. Burası çok yoğun bir bölge. İnsanlarımız bu güzergâhı kullanarak aynı bölgede bulunan mezarlıkta kabir ziyaretlerine gidiyorlar. Vatandaşlarımızın da duyarlı olması lazım. Evlerindeki, inşaatlarındaki çöpleri, molozları, hayvan pisliklerini buraya ve dereye atıyorlar. Bu pislikler gölete ordan da baraja akıyor. Böyle olmamalı. Buradan bütün yetkililere sesleniyorum, halkın sağlığıyla oynamak kimsenin hakkı değildir. İlçemize bu görüntüler yakışmıyor. Halk sağlığını tehdit eden mezbahanenin acilen uzak bir alana taşınması lazım. Belediye yetkililerine de dilekçemizi ilettik. İmzalarımızı da sunduk. Bu konuda duyarlılık bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023