Kahta Objektif Haber

MB Faiz İndirdi, Bankalar Düğmeye Bastı

MB Faiz İndirdi, Bankalar Düğmeye Bastı
365
26 Temmuz 2019 - 9:20

Merkez Bankasının yüzde 24 olan politika faizini yüzde 19,75’e düşürmesi, bütün sektörlerde sevinçle karşılandı. Yeni dönemde düşük faiz ortamıyla gayrimenkul, sanayi, üretim ve tüketim canlanacak, ekonomi büyüyecek.

Sanayici, üretici ve tüketici üzerinde maliyetleri artırırken enflasyonu yükselten, yatırımları sıfıra indiren, gelirleri eriten yüksek faizortamının ardından Merkez Bankası büyük bir adım atarak politika faizini 4,25 puan indirdi. Ekim 2018’de enflasyonun yüzde 25’i aşmasından sonra yükselen faizde, dün verilen kararla yüzde 24’ten yüzde 19,75’e çekilme gerçekleştirildi. Karar konuttan sanayiye, perakendeden gıdaya kadar bütün sektörlerde “Yatırıma, üretime can gelecek” şeklinde yorumlandı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından, kararın ardından yapılan açıklamada, önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısını sürdüreceği, enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal şartlardaki kısmi iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceğinin öngörüldüğü ifade edildi.

Enflasyonda aşağı yönlü hareketin güçlendiği, diğer ülke merkez bankalarının da faiz düşürerek genişleyici para politikası adımları atmaları ihtimalinin arttığı belirtilen açıklamada “Enflasyon görünümündeki iyileşme devam ediyor. Yılın ikinci çeyreğinde enflasyonun işlenmemiş gıda ve enerji fiyatlarındaki yavaşlamanın katkısıyla belirgin düşüş sergilediği belirtilen açıklamada, sene sonu enflasyonunun, nisan ayında yayınlanan tahminin de altında kalacağına dair beklentinin güçlendiği dile getirildi. Para politikasında temkinli duruşun devam edeceği ifade edilen açıklamada ayrıca parasal sıkılığın seviyesinin, enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirleneceği dile getirildi.”

Bankalar düşük faiz için hazırlık yapıyor

Merkez Bankasının yüzde 19,75’e düşürdüğü faizler için bankalar da hazırlıklarını hızlandırdı. Krediyle konut alımının yüzde 85 azaldığı günümüzde, düşük faizin kredi maliyetlerine yansıtılması hâlinde konut piyasasının yeniden canlanacağı ifade ediyor. Sektör temsilcileri faiz düşüşüyle artan talep sayesinde önümüzdeki yıl konut arzının yetersiz kalabileceği uyarısında bulunuldu. Öte yandan bankalar, yüzde 2’yi aşan konut kredisi faizlerinde rakamları yüzde 1,40’a kadar çekti. Mevduat ve diğer kredilerde de indirim için hazırlıklar sürüyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023