Kahta Objektif Haber

Oluklu Köyünde Cami Var, İmam Yok

Oluklu Köyünde Cami Var, İmam Yok
443
06 Ekim 2021 - 9:16

Kahta’ya bağlı Oluklu Köyü Büyükgöz (Gözelek) Mezrası sakinleri, camilerinin dört yıldır tamamlanmasına rağmen imam atanmadığını belirterek camileri için imam talebinde bulundu.

Kahta’ya bağlı Oluklu Köyü Büyükgöz(Gözelek) Mezrası sakinleri, camilerinin ve cami lojmanlarının dört yıl önce tamamlandığını belirterek yıllardır imam talebinde bulundukları halde köylerine imam atanmadığını dile getirdiler.

Yaşadıkları sorun nedeniyle köy halkını ziyaret eden HÜDA-PAR Kahta İlçe Başkanı İrfan Demiral ve beraberindeki heyet, köylülerin taleplerini dinledi.

Yaptıkları ziyaret sonrası açıklamada bulunan Demiral, köy halkının 2017 yılından beri yapımı tamamlanan caminin imamsız kaldığından şikayet ettiklerini dile getirerek, “Biz de buradan yetkililere sesleniyoruz acil bir şekilde köylülerin bu ihtiyaçlarının giderilmesini sizden talep ediyoruz. Biz talep makamındayız icra makamında olanlar sizlersiniz” diyerek yetkililere çağrıda bulundu.

Yaşanan soruna ilişkin İlçe Müftülüğü yetkilileri ile görüştüklerini aktaran Demiral, “İlgili yetkililer, söz konusu sorundan haberdar olduklarını, ilçe genelinde 30’a yakın köy camisinin imam kadrosunun eksik olduğunu aktardılar.” dedi.

Köy sakinlerinden ve aynı zamanda Gözelek Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Çetin, caminin hiçbir eksiğinin olmamasına rağmen köylerine imam atanmamasına tepki gösterdi. Çetin, “Bizim köyümüz iki yüz senelik köydür ama köyümüzde cami yoktu. Köylülerin kararıyla dedik ki köyümüzde bir cami yapalım. 2014 yılında derneğimizi kurduktan sonra cami yapımına başladık. 2017 yılında camimizi, tuvaletlerini, cami lojmanımızı ve taziye evimizi tamamladık. 2017 yılından bu yana devletten kadro bekliyoruz.” dedi.

Çetin, cami tamamlandığından bu yana sadece iki sene teravih namazı kılabildiklerini dile getirerek, “Bir sene müftülükten talep ettik imam akşamları Kahta’dan gelip bize teravih kıldırıp gidiyordu. Bir sene de biz kendi imkanlarımızla kıldık. Onun dışında kendi çabamızla vakit namazlarını kılıyoruz. O da çok nadir. Defalarca yetililere bildirmemize rağmen imam gönderilmiyor” şeklinde konuştu.

Köy sakinlerinden Hacı Mustafa Aşuk, “Biz yıllardır imam bekliyoruz. İmam gönderilmiyor. İmamımız olsa namazlarımızı camide kılacağız. Ama imam olmadığı için camiye gelemiyoruz” diyerek imam atanmamasına tepki gösterdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023