Kahta Objektif Haber

Oto Galericiler Yol ve Kaldırımda Araç Teşhiri Yapamayacak

Oto Galericiler Yol ve Kaldırımda Araç Teşhiri Yapamayacak
421
18 Temmuz 2020 - 23:30

İkinci el taşıt alım satımı yapan işletmelere yeni düzenlemeler yapılıyor. Hazırlanan taslağa göre, özeliklikle Kahta’da da örneklerine sıklıkla rastlanan yol ve kaldırımda araç teşhirine de yasak geliyor.

Ticaret Bakanlığı, İkinci Araç Satışı Yönetmeliği’nde değişikliğe gidiyor. Hazırlanan taslağa göre, araçların satılması, satışından vazgeçilmesi veya taşıt teslim belgesinin süresinin sona ermesi durumunda satış ilanı üç gün içinde kaldırılması gerekecek.

EKSPERTİZ RAPORU 7 GÜN İÇİNDE ALINACAK

Ekspertiz raporlarına da yeni düzenlemeler geliyor. Buna göre ekspertiz raporu satışın yapıldığı tarihten önceki 7 gün içinde alınacak. Aracın gerçek durumuna aykırı ekspertiz raporu düzenleyen işletmeler, uyarıya rağmen yine aykırı rapor hazırlarlarsa yeterlilik belgeleri TSE tarafından iptal edilecek. Bu işletmelere 2 yıl boyunca aynı konuda yeterlilik belgesi verilmeyecek.

Araç alım satımı için iş yapan işletmelere yetki belgesi verilmesinde aranan şartlar arasına, meslek odası ve vergi kayıtları ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatındaki iştigal konuları arasında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinin bulunması gerektiği de eklendi.

KALDIRIMDA ARAÇ SERGİLEMEYE SON

işletmelerin yol ve kaldırım gibi ortak kullanım alanlarının taşıt teşhir alanı olarak kullanması da yasaklanacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023