Kahta Objektif Haber

Samsat’ın Projesi Rafa mı Kaldırıldı?

Samsat’ın Projesi Rafa mı Kaldırıldı?
3.056
01 Eylül 2018 - 15:49

Şanlıurfa ile Adıyaman arasında inanç turizminin geliştirilmesi amacıyla inşa edilen lüks feribotlar Bozova’nın Çatak Mahallesi’nde kaderine terk edildi.

Şanlıurfa’nın Bozova ilçesi ile Sahabe Safvan Bin Muattal’ın kabrinin bulunduğu Adıyaman Samsat ilçesinde inanç turizminin geliştirilmesi amacıyla hazırlanan milyonluk projenin rafa kaldırıldığı iddia edildi. Çıkmaz sokak olan Samsat’ın büyük umutlarla beklediği proje bir türlü uygulanmadı. Samsat Belediyesi’nin projesi kapsamında inşa edilerek suya indirilen 2 adet feribot Bozova’nın Çatak Mahallesi’nde bekletildiği öğrenildi.

Anadolu’da yeri kesin olarak bilinen Eyüp’teki Hz. Ebu Eyyub el Ensari ile birlikte yeri kesin olarak bilinen ikinci sahabi olan Safvan bin Muattal Hazretleri’nin kabrinin bulunduğu Adıyaman’ın Samsat ile Bozova arasında inanç turizmini geliştirmek isteyen Samsat Belediyesi, birkaç yıl önce bazı girişimlerde bulundu.

Girişimler neticesinde Fırat Nehri’nin ayırdığı Bozova ilçesi ile Samsat ilçesi arasında feribot seferleri düzenlenmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı proje hazırladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen İç Suyolu Feribot Temini Projesi ile Bozova-Samsat arasında sefer yapılabilmesi için 36 metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğine sahip 100 yolcu kapasiteli ve 30 araç taşıyabilen 2 feribot inşa edilerek, 2015 yılında törenle suya indirilmişti.

11 milyon lirayı aşkın bir bedele mal olduğu öğrenilen 2 feribot, Bozova’nın Çatak bölgesinde 4 yıla yakın süredir bekletiliyor.

Milyon liralık yatırımın neden hayata geçirilmediği ise mecidiyeköyeskort bilinmiyor.

Haber: Osman Gündüz / KO-01092018

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023