Kahta Objektif Haber

Tarihi Tuz Hanı Restore Ediliyor

Tarihi Tuz Hanı Restore Ediliyor
526
22 Ocak 2019 - 18:26
İnsanoğlunun yeryüzüne ayak bastığı zamandan beri sahip olduğu zengin tarihi,  doğal ve kültürel değerleri ile tarih sahnesindeki yerini alan Adıyaman’ın turizmini ve ekonomisini canlandırarak 10 milyon TL’ye mal olacak tarihi Oturakçı Pazarı’ndaki Tuz Hanı’nın restorasyon çalışmalarına başlandı.
Kamulaştırma ve açılan davalar nedeniyle 15 yıldan beri çözülemeyen Tuz Hanı Restorasyon sorunu çözüme kavuştu. Restorasyon kapsamında ilk kazma vurularak, çalışmalara start verildi.
Adıyaman İl Özel İdaresi tarafından Adıyaman’ın tarihi kimliğini öne çıkarmak amacıyla hazırladığı restorasyon projesiyle yıkılmaya yüz tutulan tarihi Tuzhanı yeniden hayat buluyor. 200 yıllık bu tarihi hanın kamulaştırma çalışmaları İl Özel İdaresi tarafından tamamlanarak yaklaşık 10 milyona mal olacak proje aslına uygun restore edilecek. İki katlı Tuz Hanı’nda ki otel 2 katlı olup 20 odadan oluşacak. Proje kapsamında meydan, iç tarafta 21, dış tarafta ise 8 iş yeri olacak. Ayrıca harfhane yapılabilecek kapalı mekan bulunacak. Moloz taşların kullanılacağı yapı aslına uygun restore edilecek.
Üç yılda bitirilmesi planlanan proje ile 200 yıllık tarihi Tuz Hanı yeniden canlanacak. Tuz Hanı Projesi ile yerli ve yabancı turistlerin burada ki tarihi mekanda alışveriş yapması, dinlenmesi ve çeşitli sanatsal etkinliklerin düzenlenmesi planlanıyor. Bu tarihi yapının restore edilerek hizmete sunulması ile birlikte şehir merkezinde bir cazibe merkezi oluşturulacak.
Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Alkayış, AK Parti Adıyaman Belediye Başkan Adayı Süleyman Kılınç, restorasyon yapılan Tuz Hanı’na gelerek İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık ve firma yetkilisi Kasım Öztürk’ten bilgi aldı.
Bu önemli tarihi eseri turizme kazandırmak amacıyla yıllardır devam eden çalışmalarda nihayet sonuca ulaşıldığını kaydeden Vali Aykut Pekmez, “İl Özel İdaresi tarafından Adıyaman’ın tarihi kimliğini öne çıkarmak amacıyla hazırladığı restorasyon projesiyle yıkılmaya yüz tutulan tarihi Tuzhanı yeniden hayat bulacak. Tuz Hanı, tarihi ve doğal güzelliklere sahip. Han, yaklaşık 200 yıllık geçmişiyle Adıyaman’ın anılarına ev sahipliği yapacak önemli bir binamız. Bu restorasyon çalışmasıyla beraber önemli tarihi binamızı hem gezilebilecek hem de yaşayan bir bina haline getireceğiz. Kentteki diğer ören yerleri de Avrupa Birliğinden aldığımız projelerle bu yıl önemli çalışmalar yapacağız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bu yılın Göbeklitepe yılı ilan etmesiyle birlikte yapılacak tanıtımlardan Adıyaman’da faydalanacak. Adıyaman’ı turizm alanında hak ettiği yere kavuşturmak için elimizden geleni yapacağız. Daha fazla hem yerli hem de yabancı turistin Adıyaman’da konaklaması için projeleri bir bir hayata geçireceğiz. Bu süreçte emek veren katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum”dedi.
Tarihi Tuz Hanında kamulaştırma problemleri ve yargı sorunlarının yaşandığını ama netice itibariyle bütün paydaşlarla mutabakata varıldığını kaydeden AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, “Tuz Hanı için gerekli kamulaştırma bedelleri ödendi. Tuz Hanı, Adıyaman’ın çok önemli bir eseri. Bu eseri, yeniden aslına uygun şekilde canlandırıp restore edeceğiz. Restorasyon ile birlikte yaşanabilir temiz bir mekana dönüştüreceğiz. Burası Adıyaman’ın tanıtımına katkı sunacak. Gelen misafirlerimiz hem alışveriş yapacak, hem konaklayacak, hem de Adıyaman’ın tanıtımına çok ciddi bir katkı sunacak. Burada bir takım yeri geldiğinde diziler ve filmler çekilecek. Burası sanatsal olarak da kullanılabilecek. Oturakçı Pazarı, Adıyaman Kalesi, Askerlik Şubesi ile entegre hale getirmenin çalışmalarını yürütüyoruz. Adıyaman’ın merkezinde olması, Perre Antik Kent ile gelen misafirleri nasıl ağırlayabiliriz onu planlıyoruz. Bu şehre 10 milyon Avro’luk İPA projesi kazandırdık. Bu projenin bu yıl meyvelerini alacağız. Dokuz adet tarihi ören yerini yeniden restore edeceğiz. Adıyaman’ı 2023’e hep birlikte hazırlayacağız. Adıyaman’ı turizm şehri olarak, Dünya turizmine kazandırmanın gayretinde olacağız. Adıyaman’ın önü açıktır” diye konuştu.
Vali Aykut Pekmez ve Milletvekili Ahmet Aydın, Tuz Hanındaki incelemelerinin ardından tarihi oturakçılar pazarındaki esnafı ziyaret ederek hasbihal etti.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023