Kahta Objektif Haber

Vatandaşların Çağrısı Yanıt Buldu

Vatandaşların Çağrısı Yanıt Buldu
1.184
17 Şubat 2018 - 18:49

Kahta ilçe Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Stk’lar ve Mahalle Muhtarları ile bir araya gelerek istişare toplantısı yaptı.

Kahta’da yapılan hizmetleri görüşmek üzere Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak STK ve Mahalle Muhtarları ile toplantı yaparak hizmetler hakkında istişarede bulundu. Yapılan istişareler sonucunda Kahta ilçesine seyyar semt pazarlarının kurulması kararı alındı. Ayrıca toplantıda Başkan Toprak, ilçeye yapılacak hizmetleri ve yapımına devam edilen projeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

“KENDİ İMKANLARIMIZLA KÖYLERİMİZE SU GETİRDİK”

Toplantıda yaklaşık 6 köyün dağlık alanlarında 20 kilometre boyunca su getirerek arıtma tesisini kurduklarını ve çevre köyler için kendi imkanlarımızla 4 kilometre su borusu döşeyip içme suyunu getirdiklerini belirten Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, birlik ve beraberlik içinde kaldıkları için bu hizmetleri yaptıklarını söyledi.
Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, “Taşkale bölgesinden yaklaşık 6 köyün dağlık alanlarında 20 kilometre boyunca boru döşeyip suyu Kahta’ya ulaştırarak arıtma tesisimizi kurduk. 2 Mart’ta İçme Suyu Arıtma tesisimizin açılışını Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın’ın katılımıyla gerçekleştireceğiz. Ayrıca 4 kilometre ise kendi imkanlarımızla su hattı çekerek köylerimize su getirip sıkıntılarını giderdik. Orada her bir ikametin 2 veya 3 dönüm arazisi var. İstimlak edilen arazilerin tüm paraları verilmiştir. Tesisimizde 2 kimyager çalışıyor. Tesiste su analizinin yapılması için laboratuvar da kurduk. İller Bankasından Kahta Belediyesine gelen yaklaşık 2 milyon 300 bin TL ile ancak personel maaşını ve elektrik parasını verebiliyorduk” dedi.

“KAHTA’YA SEYYAR SEMT PAZARI”

Bizler birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuzdan dolayı bu hizmetleri yaptık. Engelli ve bayanlar çarşısı bitmek üzeredir. Köylü Pazarı Projesi’nin de önümüzdeki hafta ihalesi yapılacaktır. Çok yakında Kahta’da Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi’nin de ihalesi yapılacak. İlçemizin şehir merkezinde trafik sorunu var. Seyar satıcılar cadde ve sokakları işgal ediyorlar. Ama onlar da evine ekmek götürmek için çalışıyorlar. Biz de buna kalıcı bir çözüm olarak diğer il ve ilçelerde olduğu gibi haftanın belirli günlerinde mahallelerde seyyar semt pazarı kurulmasını düşündük. Fatih ve Gazi Mahallesi için Menzil Caddesi; Cami ve Cumhuriyet Mahallesi için 1301 Nolu Sokak; Menderes, Turgut Özal ve Hürriyet Mahallesi için 8013 Nolu Sokak; Girne Mahallesi için 6024 Nolu Sokak; Yavuz Selim Mahallesi için 5020 Nolu Sokak; Bayraktar, Atatürk ve Karşıyaka Mahallesi için Bayraktar Mahallesindeki 3026 Nolu Sokak pazar kurulması uygun bulunmuştur. Seyyar satıcılarımızın yerleşeceği yerleri kura ile belirleyeceğiz. Kahta Belediyesine şimdiye kadar 40’a yakın araç aldık. Kahta’mızın hiçbir cadde ve sokağında taş veya sıcak asfalt kalmayacak şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“KADIN GELİŞİM MERKEZİ KURULACAK”

Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya ise, “İnşaatı devam eden 16 tane okulumuz tamamlandığında tekli eğitime geçmiş olacağız. Kahta’ya 30 hekimli diş hastanesi kurulacak. 1 nolu Sağlık Ocağının bahçesinde 112 Acil sağlık merkezi istasyonu kurulacak. Çünkü acil bir vaka halinde ambulansın hastayı, olduğu yerden alıp en yakın devlet hastanesine ya da sağlık kuruluşuna götürmesi gerekiyor. Kahta’ya kurmayı düşündüğümüz Kadın gelişim merkezi, kadınların ve genç kızların gidip her türlü konuda eğitim alabileceği bir merkez olacak. Bu proje için Kahta Belediyesi ve Kahta Kaymakamlığı Japonya büyükelçiliğinden destek alıyor. Bu projeden yaklaşık olarak 100 bin dolar para çıktı. Hazine Müsteşarlığı önümüzdeki haftalarda parayı bize aktaracaktır. Köylü (Şire) Pazarı Projesi’nde Kahta Beldiyesi ile ortağız. Sahil Yolu yapımına devam ediliyor” şeklinde konuştu.

İstişare toplantısına Kahta ilçe Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Mustafa Şahin, Belediye Meclis Üyeleri, Kahta Muhtarlar Derneği Başkanı Sait Çetinkaya, STK temsilcileri ve Mahalle Muhtarları katıldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023