Kahta Objektif Haber

Yaman Spaceways Piste Çıkıyor

Yaman Spaceways Piste Çıkıyor
705
06 Ağustos 2018 - 10:04

Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ), mühendislik fakültesi öğrencilerinin tasarlayıp ürettiği “Yaman Spaceways” aracı ile TÜBİTAK tarafından düzenlenen Elektromobil 2018 Yarışması’nda temsil edilecek.

Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ), mühendislik fakültesi öğrencilerinin tasarlayıp ürettiği “Yaman Spaceways” aracı ile TÜBİTAK tarafından düzenlenen Elektromobil 2018 Yarışması’nda temsil edilecek. Efficiency Challenge Electric Vehicle Yarışması 6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek. Adıyaman Üniversitesi’nin de katılacağı söz konusu yarışta mühendislik fakültesi öğrencileri “Yaman Spaceways” aracı ile Elektromobil ve Otonom kategorilerinde yarışacak.

TAMAMI ADYÜ BÜNYESİNDE GELİŞTİRİLDİ

Tasarım, geliştirme ve üretiminin tamamıyla ADYÜ’nün kendi imkanları ve öğrencileri tarafından gerçekleştirildiği proje, gurur kaynağı oldu. Proje ile ilgili açıklamada bulunan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Talha Gönüllü, “Yerli ve Milli Elektrikli Yarış Arabası” ile yarışmaya katılacaklarını söyledi.

Gönüllü, “2005 den beri her yıl üniversite öğrencilerine yönelik TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilmekte olan Efficiency Challenge Electric Vehicle yarışlarına; Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri hocaları ile ürettikleri tümüyle yerli ve milli elektrikli yarış arabası ile katılıyorlar. YAMANSPACEWAYS ismini verdikleri yarışma takımı, Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde TÜBİTAK yarışmasına katılmak için Bilgisayar, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Makina Mühendisliği akademisyenleri ve öğrencileri tarafından 2018 yılında kuruldu. Takımımız yerli ve milli bir araç tasarlamak için çalışmalarına başlamış ve örnek bir prototip geliştirmiştir. Araç üzerinde bulunan 2 adet Fırçasız motor(BLDC), Lityum batarya paketi, Batarya Yönetim Devresi (BMS), Yerleşik Şarz devresi, Telemetri ve Araç kontrol sisteminin bütün tasarım, analiz ve yazılımları takımımıza aittir. Aracımız prototip özelliği taşımakta olup, üzerinde araştırma ve geliştirme faaliyetleri sürekli devam edecektir.  Üniversitemiz YAMANSPACEWAYS takımı, bu sene ilk defa TÜBİTAK Yarışmasına katılmasına rağmen yarışmaya yeni ve özgün iki ürün getirmektedir. Bu iki yenilik yarışlarda sunulacaktır. Bununla beraber, bu faaliyet daha şimdiden üniversitemize önemli bir tecrübe kazandırmış durumdadır.  Takımımız üniversitedeki çalışmalarını tamamlayıp, Kocaeli’nde, toplam 9 virajlı ve toplam uzunluğu 1950 m. olan TOSFED Körfez Yarış Pistinde yapılacak faaliyet için yola çıkmıştır. Bu yıl 65 takımın yarışmaya katılması beklenmektedir.” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023