Kahta Objektif Haber

Çatan, ‘Zincir Marketlerin Hiçbir Katkısı Yok’

Çatan, ‘Zincir Marketlerin Hiçbir Katkısı Yok’
614
02 Temmuz 2019 - 21:47

S.S Yeni Kâhta ve Sanatkârlar Kredi Kooperatif Başkanı Mehmet Çatan, “Zincir marketler piyasayı alt üst ediyor. Küçük esnafın mücadele edecek gücü yok, bunların önüne geçmeliyiz.” dedi.

S.S Yeni Kâhta ve Sanatkârlar Kredi Kooperatif Başkanı Mehmet Çatan, zincir marketlerin İlçe ekonomisine hiçbir katkısı olmadığını savunarak, sosyal sorumluluk ve Kâhta’nın tanıtımı gibi konularda ise herhangi bir katkılarının olmadığını söyledi.

Esnafın korunması gerektiğini ifade eden Çatan, şu açıklamalarda bulundu:

“Zincir marketler tamamen kendi kurallarıyla iş yapıyorlar. Çok iyi para kazanmalarına rağmen, bulundukları yerde sosyal sorumluluk adına tek bir faydaları yoktur. Ne okula yardım ederler, ne bulundukları ilin ve İlçenin tanıtımı ile ilgili bir katkıları olur. Neredeyse etki etmedikleri hiçbir esnaf ve sanatkâr meslek kolu yok. Yalnızca bakkal ve büfeleri etkiliyor gibi gözükse de en çok onları fakat toplamda 67 meslek sektöründeki esnafımızı etkiliyor. Teknolojiden kozmetiğe, bijuteriden mobilya’ya, ayakkabıdan konfeksiyon, manavdan kasap sektörüne kadar her alanla ilgili ürünleri sattıkları için her esnaf ve sanatkâr kolu olumsuz etkileniyor. Bununla birlikte her sokakta karşılıklı bazen de yan yana peş peşe açılıyorlar. Girmedikleri sokak, mahalle kalmadı. Dolayısıyla çevresindeki esnaf ve sanatkârı bitirme noktasına getirdiler. Ailesi ve çocuklarıyla birlikte çalışan bir esnaf iş yerini kapattığında 5 kişi işsiz kalıyor. Yani zincir marketler kuralsız açılışlarıyla esnafı bitme noktasına getirerek işsizliğe de yol açmış oluyor

-‘İnsanlar Yerli Esnafı Sahiplenmeye Başladı’

Yerli esnafı sahiplenen insan sayısında artış var. Çünkü cenazesinde yerli esnafı görüyor. Düğününde, kötü gününde, meclisinde yerli esnafı görüyor. Milletvekilleri, Belediye Başkanları, İlçe Yönetimleri ulusal marketlerin yasal izinleri konusunda daha hassas davranmalı, küçük esnafımızı düşünmelidir.

-‘Günlük 160 Bin TL İlçemizden Çıkıyor’

Kâhta ve Sanatkârlar Kredi Kooperati olarak her zaman esnafımızın haklarını savunduk. Bizim Ruhsat verme gibi bir yetkimiz yok. Yerel yönetim esnafımızın haklarını en iyi şekilde korumalıdır. BİM ve A-101 ulusal zincir marketlerin ilçemize hiç bir katkıları olmuyor. 67 ürün bulunduruyorlar. 4 BİM, 3 A-101 şubesinden günde yaklaşık 160 Bin TL para dışarı çıkıyor.”

-‘Başkan Turanlı’dan Hassasiyetinin Devamını Bekliyoruz’

“Kahta olarak birlik beraberlik içinde hareket etmeli bunlara fırsat vermemeliyiz.  Açtırmayalım, isterlerse mahkemelere gitsinler. Yargının vereceği karara da boyun bükeriz. Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, 2009-2014 yılları arasında bu mağazalara Ruhsat vermedi. Bu kararını hem bizler, hem de esnafımız takdir etti.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

KAHTAOBJEKTİF.COM | Tüm Hakları Saklıdır © 2016 - 2023